Rinovohen sanksionet e BE-sё ndaj Rusisё

Sanksionet e vendosura pёr shkak tё krizёs nё Ukrainё do tё vazhdojnё edhe pёr gjashtё muaj. BE-ja e akuzon qeverinё nё Moskё, se mbёshtet...

Nga qershori, rritje e pensioneve në Kosovë

Nga muaji qershor pritet të fillojë ndarja e pensioneve me rritje për të gjithë pensionistët kontribut-dhënës. Mënyra e ndarjes së këtyre pensioneve është e...

Si duhet të ndryshojë Bashkimi Europian

Në BE fryn erë krize, në jug, në perëndim, në lindje. Por problemi është tek vetë BE. Atij i mungon orientimi nga e ardhmja....

Haradinaj Kryeministër, Pacolli i jep votat e AKR-së

Aleanca Kosova e Re ka bërë hapin e parë drejt zhbllokimit të nyjes politike të krijuar rreth formimit të institucioneve të reja të Kosovës. Ky...

Ndikimi i Brexit në ekonominë botërore

Anatole KALETSKY Sjellja e ethshme e tregjeve financiare përpara referendumit të Mbretërisë së Bashkuar më 23 qershor për të qëndruar apo jo në Bashkimin Europian...

BE rrezikon të përmbytet prej mbeturinave plastike

Deri tani më shumë se gjysma e mbeturinave plastike të botës eksportoheshin për në Kinë, por Pekini vendosi tani t'i ndalojë ato. Aktivistët kinezë...

Apeli i Papa Franҁeskut për qeveritë nё Europё

Ndoshta jo patjetёr tё shkon mendja tek Papa, nёse kёrkon njё referent pёr njё kongres mbi tё ardhmen. Por fjalimi qё mbajti Franҁesku nё...

Zgjedhja e presidentit gjerman, njё shans i humbur

S'ka asnjё mёdyshje: Frank-Walter Steinmeier, ende ministёr i Jashtёm, do tё jetё njё president i mirё, nёse ai - gjё qё ёshtё mёse e...

Përplasje e fortë Haradinaj-Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryeministri Ramush Haradinaj, kanë qëndrime diametralisht të kundërta, sa i përket mundësisë së korrigjimit të kufirit mes Kosovës...

Ja kush janë dy gjeneralët që drejtuan grushtin e shtetit në Turqi

Mediat turke kanë treguar foto dhe emra të gjeneralëve që drejtuan grushtin e dështuar të shtetit në Turqi. Hyrriyet shkruan se ish-komandanti i Forcave...