Rama shpall nga Beogradi aleancën anti-Europë: S’do të presim BE…

Edi Rama, Alekandar Vuçiq dhe Zoran Zaev u zotuan sot se do të çojnë përpara të gjitha angazhimet që kanë marrë për bashkëpunimin e...

David Phillips: Ideja e ndryshimit të territoreve ka vdekur, çfarë duhet të bëjnë Shtetet...

Një analist amerikan thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të përshtatin qëndrimin e tyre ndaj qeverisë së ardhshme të Kosovës, në përputhje me vullnetin...

Çfarë vendosi Gjermania për çështjen e klimës

Pika kryesore e paketës për klimën të qeverisë gjermane, e cila miratohet këtë të mërkurë është reduktimi i emetimit të gazravre karbonikë. Sipas studimeve...

Çfarë fsheh interesimi i Turqisë për Serbinë?

Vizitat e shumta në nivelin më të lartë dhe aktivitetet e shtuara ekonomike mes Turqisë dhe Serbisë, dëshmojnë se raportet mes këtyre dy vendeve...

Analisti amerikan: Kosova i hoqi mandatin Thaçit për të diskutuar me Vuçiç ndarjen e...

Analisti amerikan, Edward Joseph, thotë se me emërimin e Richard Grenellit të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Shtëpia e Bardhë beson se mund...

Zgjedhjet në Kosovë/ Flet kreu i LDK: Pasi të përfundojë numërimi do të dihet...

Nga Liridonë Çeta Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit ka dalë e para në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë. LDK-ja e Isa...

SHBA nuk do të marrin pjesë në ofensivën ushtarake turke në Siri

Forcat e armatosura të SHBA nuk do të marrin pjesë në ofensivën ushtarake në veri të Sirisë të shpallur nga Turqia. Pas bisedës telefonike...

Kosovë, qasja e qeverisë së re ndaj bisedimeve me Serbinë

Në Kosovë rezultati i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare edhe kësaj radhe kushtëzon koalicione pas zgjedhore, sikurse në të kaluarën, meqë asnjë parti deri tash...

Gabimi në formularin e KQZ-së, LDK kërkon rinumërim të votave

Lidhja Demokratike e Kosovës po kërkon nga PZAP-i që të bëjnë rinumërimin e votave. Lidhja Demokratike po pretendon se një gabim teknik ka ndodhur në...

Si u dyfishua numri i votave të Vetëvendosjes brenda 5 viteve, gremina e PDK...

Zgjedhjet e 6 tetorit kanë shënuar kthesë të madhe për Kosovën. Ndryshe nga herët e kaluara, kur konstantja e qeverisë ishte Partia Demokratike e...