SHBA sinjalizon zbutje të luftës tregtare me Kinën

Shtëpia e Bardhë sinjalizoi se nuk po përpiqet të shkallëzojë më tej luftën tregtare me Pekinin. Komentet vijnë pas hapit, kryesisht simbolik, të ndërmarrë...

Kosovë, shqetësime për armatosjen e Serbisë nga Rusia

Në Kosovë autoritetet tërhoqën vërejtjen se pajisja e Serbisë me armatime ruse paraqet mesazhe kërcënuese të shtetit serb ndaj Kosovës, ndërsa i kërkuan Beogradit...

Vendimi i qeverisë austriake për shtëpinë ku u lind Hitleri

Beteja shumëvjeçare për godinën, ku ka lindur Hitleri, më në fund ka mbaruar, njoftoi të hënën (05.08) Ministria e Brendshme e Austrisë. Gjyka e...

Bomba e institutit prestigjioz ‘IFIMES’: Pushteti kriminal i Thaçit mbështetet nga regjimi kriminal i...

Instituti Ndërkombëtar për Studime në Lindjen e Mesme dhe Ballkan IFIMES me seli në Lubljanë i ka kushtuar një shkrim të gjatë situatës politike...

Mogherini, 20 mijë euro në muaj për…

Drejtuesit e BE, të cilët do të lenë Komisionin Europian pas muajit Shtator do të marrin pensione mjaft të larta që do të paguhen...

Masakër në Teksas, 18 të vrarë dhe dhjetra të plagosur

Në një qendër tregtare në Teksas të shteteve të Bashkuara, një preson i armatosur ka hapur zjarr, duke lënë disa të plagosur. Policia në...

Zbardhen akuzat qesharake të Serbisë ndaj Haradinajt…

Sipas portalit serb Blic.rs, kryeministri në dorëheqje i Kosovës, Ramush Haradinaj, është i përfshirë në trafikim organesh në Shqipëri. Sipas këtij portali, Haradinaj është...

Dënoi Gruevskin, Kryeprokurorja e posaçme në Maqedoni skemë për zhvatjen e miliona eurove

Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Matthew Palmer tha se një hetim i pazgjidhur për shantazh në Maqedoninë e Veriut...

SHBA distancohet nga pakti Thaçi-Vuçiç, Palmer: Nuk do të diktojmë sferën e negociatave

Ndihmës Sekretar i Shtetit për çështjet e Evropës dhe Euroazisë tha se sfida e tanishme e Kosovës është krijimi i një qeverie, e cila...

Taksa ‘Haradinaj’, Ljajiç: Serbia ka humbur 260 milionë euro në 8 muaj

Ministri serb i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikimit, Rasim Ljajiq ka thënë se Greqia, Hungaria, Sllovenia, Bullgaria, Maqedonia dhe Kroacia kanë përfituar më së tepërmi...