“Politico”: Trump thotë një gënjeshtër në çdo 5 minuta

Dana Milbank, “Washington Post” Marrëdhënia e çuditshme e Donald Trumpit me të vërtetën ka arritur tashmë në pikën më kulmore. Kandidati republikan për President postoi në...

Erdogan: “Qeveria në detyrë, grushti i shtetit një akt i pastër tradhëtie”

Forcat besnike të Presidentit Recep Tayyip Erdogan kanë denoncuar ngjarjen e mbrëmshme si një “akt të pastër tradhëtie” dhe këmbëngulën se qeveria e tij...

Idea e keqe ta prishësh Europën

Një bashkëbisedim me Anne Applebaum Vetëm pse diçka nuk mund apo nuk funksionon, kjo nuk do të thotë se njerëzit nuk do të përpiqen ta...

Autokraci e kohëve moderne

  Të gjorët propagandistë të ditëve të sotme! Në fillim të shekullit 20 ishte më e thjeshtë të kontrolloje zemrat dhe mendjet e një populli...

Politika e dështuar e sanksioneve

David Francis Nga Irani tek Rusia, Afrika dhe Korea e Veriut, administrata Obama është mbështetur prej kohësh tek sanksionet financiare si “armë” e preferuar përkundrejt...

Maqedonia në protesta kundër korrupsionit në qeveri, po shqiptarët?

Mijëra maqedonas kanë protestuar mbrëmë vetëm pak minuta pasi Presidenti i vendit shpalli amnisti për të gjithë politikanët e akuzuar nga Prokuroria për afera...

Korrupsioni është komunizmi i ri

Tanket sovjetikë hynë në Budapest dhe Pragë. Bankat ruse ngritën llogari sekrete “offshore” dhe kompanitë guackë (të dyshimta) blenë tinëzisht ndikimin dhe gëlltitën asetet strategjike...

“Panamaja” zbardh marrëveshjet sekrete financiare të 128 politikanëve

Dosjet zbulojnë pasuritë e fshehura të 140 politikanëve dhe zyrtarëve publikë nga e gjithë bota Udhëheqës aktualë dhe të së shkuarës që zbulohen nga dokumentet...

Mesazhi i Donald Trump

Joseph S. Nye, Jr. Avantazhi i Donald Trump në garën për nominimin nga Partia Republikane si kandidat për president në nëntor ka shkaktuar lemerisje. Estabilishmenti...

Kthesa e fshehtë e Merkel

Kancelarja po përfiton tani nga një politikë, kundër së cilës ajo gjithnjë ka luftuar në nivel evropian. Por kjo do ta ndihmojë pak partinë...