Policia ndalon protestën, Idrizi: Kur Rama bën Asamble nuk ka Covid, për ne që mbrojmë detin ka

Policia ndalon protestën e PDIU dhe Shoqatës “Çamëria” paralajmëruan sot para ministrisë së Jashtme me rastin e vizitës në Tiranë të Nikos Dendias, kryediplomat i Greqisë.

Kreu i PDIU-se tha se ndalimi i protestes u be per shkak të koronavirusit.

Idrizi: “Bëhen asambletë e Edi Ramës dhe nuk ka asnjë problem, bëhen mbledhje partie, konferenca dhe nuk ka asnjë lloj problemi. Sigurisht që nuk e zgjodhëm ne që në kohë Covidi të bënim protestë, por në kohë Covidi Greqia vazhdon të kërkojë 12 milje shqiptare dhe vazhdon të na flasë me duar të forta.

Më vjen keq që do të vendosemi sot jo përballë Ministrit të Jashtëm të Greqisë dhe para autoriteteve shqiptare, por jam i keqardhur që jemi të detyruar të vendosemi përballë vëllezërve tanë të policisë të shtetit që paguhen nga taksa paguesit shqiptarë që jam i bindur që mendojnë si ne.

PDIU dhe shoqata “Çamëria” organizuar një protestë përpara Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë ndaj vizitës së Ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias sot në Tiranë.

Me parullat “Mos prek Shqipërinë!”, “Mos harro Çamërinë!”, anëtarët e partisë dhe shoqatës zhvilluan mitingun paqësor që u shpërnda nga Policia.

I pranishëm ishte kryetari i PDIU, Shpëtim Idrizi i cili tha për mediat: “Është një shtetrrethim i vërtetë nga Policia shqiptare Kishim bërë kërkesë për protestë paqësore me rastin e vizitës së Ministrit të Jashtëm grek. Për t’i kujtuar “Çështjen çame”, kërkimin e faljes, pronat sigurisht, edhe për kufijtë detarë. Shqipëria boll ka humbur tokë e det.

Fatkeqësisht leja dhe njoftimi jonë është refuzuar me justifikimin e COVID-19. Ne do ta bënim me distancim social, pankarta dhe foni.

Fatkeqësisht ëshët i turpshëm reagimi dhe arsyeja. Shohim përditë asambletë e Ramës, mbledhje partie e konferenca dhe s’ka problem.

Më vjen keq që jemi duke u vendosur para vëllezërve tanë të Policisë, jam i bindur që mendojnë si ne. Ne nuk kemi dalë të fshihemi

Është i turpshëm reagimi dhe arsyeja e ndalimit të tubimit: Parandalimi i  COVID!!!!. Bëhen asambletë e Edi Ramës dhe nuk ka COVID!!! Ne nuk e zgjodhëm protestën në kohë COVID-i, por Greqia në kohë  COVID-i kërkon 12 milje nga deti ynë”, nënvizoi Idrizi.