Gjunjëzohet kryeqendra e Libanit, dhjetëra viktima dhe të zhdùkur, një ekip zjërrfikës mbetet nën gërmadha

Media botërore, politika dhe mbarë opinioni i kanë ktheyr sytë nga Libani pasditen e sotme. Një shpërthim i madh pranë qendrës së Beirut vrau të paktën 10 njerëz e qindra të tjerë janë plagosur, ndërsa dërgoi valë shoku në të gjithë kryeqytetin libanez, duke copëtuar xhamat në shtëpitë e njerëzve dhe duke shkaktuar prishjen e ballkoneve të apartamenteve, thanë dëshmitarët dhe burimet e sigurisë për mediat.

Shpërthimi ndodhi në zonën e portit të qytetit, ku kishte depo që strehonin eksplozivë, thanë agjensia shtetërore e lajmeve NNA dhe dy burime të sigurisë. Një burim i tretë i sigurisë tha se kishte kimikate të ruajtura në zonë.

Pamjet e shpërthimit të shpërndara nga banorët në mediat sociale treguan një kolonë tymi që ngrihej nga rrethi i portit, i ndjekur nga një shpërthim i jashtëzakonshëm. Qytetarët që filmojnë atë që fillimisht u dukën ishin një flakë e madhe, ku hidhej mbrapa nga tronditja. Të paktën 10 trupa u dërguan në spitale, tha një burim sigurie dhe një burim mjekësor për Reuters.

Nuk ishte e qartë menjëherë se çfarë e shkaktoi flakën që nisi shpërthimin apo çfarë lloj eksplozivi ndodhej në depot. Guvernatori i portit të Bejrutit tha për Sky Neës se një ekip zjarrfikësve në vendngjarje ishte “zhdukur” pas shpërthimit. “Pashë një zjarr dhe tymi që lëshohej në Beirut. Njerëzit ishin duke bërtitur dhe vrapuar, gjakosur. Ballkonet u hodhën në erë ndërtesat. Xhami në ndërtesat e larta u shpartallua dhe ra në rrugë, “tha një dëshmitar.

Ministri i shëndetësisë se kishte një “numër shumë të lartë” të të lënduarve. TV Al Mayadeen tha se qindra ishin të plagosur. Një tjetër dëshmitare tha që ajo pa tym të rëndë gri afër zonës së portit dhe më pas dëgjoi një shpërthim dhe pa flakë zjarri dhe tymi të zi: “Të gjitha dritaret e zonës në qendër të qytetit janë shkatërruar dhe ka njerëz të plagosur që ecin përreth. Shtë kaos total ”.

Zëdhënësi i U.N. Farhan Haq u tha gazetarëve se nuk ishte menjëherë e qartë se cili ishte shkaku dhe se nuk kishte asnjë indikacion për ndonjë dëmtim të ndonjë personeli amerikan. “Ne nuk kemi informacione për atë që ka ndodhur saktësisht, çfarë e ka shkaktuar këtë, qoftë një veprim aksidental apo i bërë me njeri”, tha ai.

JUST IN: A massive explosion shook Lebanon's capital Beirut on Tuesday wounding a number of people and causing widespread damage. https://fxn.ws/2PoXeEA

Gepostet von Fox News am Dienstag, 4. August 2020