Flet miku i taksistit që u ekzekutua me 7 plumba: “Ishte shembull, fëmijët i punojnë jashtë”…

Vrásja e 72-vjecarit Abdulla Budlla tronditi të gjithë vendin ditën e djeshme pasi trupi i tij i pajetë u gjet në mes të rrugës pranë kryqëzimit të Rinasit. Ai ishte banues në fshatin Hametaq, Njësia administrative Prezë. Miku i tij ka dhënë disa detaje duke hedhur poshtë mundësitë e kònfliktit me persona të tjerë që mund të kenë vrárë për hákmarrje.

“Ishte njeri shembull për të gjithë fshatin. E pinim kafen cdo mëngjes bashkë. Nuk di të kenë pasur konflikt si familje. Fëmijët i punojnë jashtë shtetit”, thotë Budlla.

Ngjarja ndodhi ditën e djeshme rreth orës 16:45, në Fushë-Prezë, në kryqëzim me rrugën e Rinasit, në rrethana ende të paqarta, ndërsa burime bëjnë me dije se është qëlluar nga një mjet në lëvizje ndaj Budllës.

Mësohet se Budlla është vrárë nga një breshèri kalláshnikovi që është qèlluar nga brenda një mjeti në lëvizje, ndërsa ai ndodhej në anë të rrugës, dhe nuk dihet nëse po priste klientë apo i ishte përgatitur kùrth.

Blutë e kryeqytetit po punojnë për fiksimin e çdo prove të mundshme që do çojë në zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve.