Humb jetën nga Covid-19 ish-kandidati për president të Amerikës

Ish-kandidati presidencial republikan Herman Cain ka ndërruar jetë nga korónavirusi. Ai ishte 74 vjec dhe lajmin e hidhur e konfirmoi faqja konservatore e internetit, Newsmax, ku Kain ishte një kontribues. Aty thuhet se politikani vdíq në një spital të Atlantës, pasi prej disa javësh ishte në gjendje të réndé shëndetësore.

Më parë, 74-vjecari ka vuajtur nga kánceri i zorrës së trashë në fazën e katërt, të cilën arriti ta mposhtte.Cain ishte shtruar që në datën 1 korrik dhe është figura më e lartë publike në ShBA që kthehet në víktímë të kórónavirusit.

Ai mori pjesë në fushatën elektorale në Tusla për presidentin republikan Donald Trump dhe u shfaq pa maskë. Cain ndoqi mitingun shkátërrimtar të 20 qershorit në Tulsa, ku tetë anëtarë të ekipit paraprak rezultuan pozitivë dhe stafi duhej të ázolohej.

Para se ti hynte politikës me Partinë Republikane dhe të kthehej në kandidat presidencial, kishte qenë drejtues bordi i degës së Federal Reserve në Kansas City.

2 47