Trump: Vendi duhet rihapur me shpejtësi, por edhe me siguri

Presidenti amerikan Donald Trump ka konfirmuar se puna e Task Force për COVID 19 në Shtëpinë e Bardhë do të përfundojë, pasi zv. presidenti Mike Pence sugjeroi se mund të shpërndahet brenda disa javësh.

“Ne po e rikthejmë vendin tonë,” tha zoti Trump gjatë një vizite në një fabrikë prodhuese të maskave në Arizona. Infeksione të reja të konfirmuara në ditë në SHBA aktualisht shkojnë deri në 20,000, dhe vdekjet çdo ditë tejkalojnë 1.000.

Zyrtarët shëndetësorë amerikanë paralajmërojnë se virusi mund të përhapet kur bizneset të fillojnë të rihapen.

SHBA aktualisht ka 1.2 milion infeksione të konfirmuara koronavirus dhe më shumë se 70,000 vdekje të lidhura me infeksionin, sipas Universitetit Johns Hopkins në Baltimore, Maryland, i cili është duke ndjekur pandeminë.

Çfarë tha presidenti Trump?
Gjatë një vizite në uzinën në Phoenix, pas disa javësh të mbajtura në Shtëpinë e Bardhë, zoti Trump u tha gazetarëve: “Mike Pence dhe task forca kanë bërë një punë të shkëlqyeshme, por ne tani po shohim pak nga një formë tjetër, dhe kjo formë është siguria dhe hapja. Dhe ne do të kemi një grup tjetër të krijuar ndoshta për këtë “.

Presidenti – i cili kishte veshur syze sigurie por asnjë maskë për fytyrën gjatë vizitës së tij në objekt – u pyet nëse ishte “mision i kryer”, dhe ai tha: “Jo, jo aspak. Misioni i përfunduar është kur mbaron”.

Kritikët kanë akuzuar presidentin se sakrifikoi shëndetin publik të amerikanëve në padurimin e tij për të rihapur ekonominë amerikane përpara betejës së tij të rizgjedhjes në nëntor.

Në Arizona të Martën, Z. Trump tha se Demokratët shpresonin se politika e tij koronavirus do të dështonte “në mënyrë që ata të fitojnë zgjedhjet”.

Duke pranuar një kosto njerëzore për planet, zoti Trump u tha gazetarëve: “Unë nuk po them se kjo është perfekte, dhe po, do të preken disa njerëz? Po.

“A do të preken keq disa njerëz? Po. Por ne duhet ta hapim vendin tonë dhe duhet ta hapim atë shpejt.”

Sidoqoftë, do të varet nga shtetet individuale për të përcaktuar mënyrën e rihapjes së tyre.

Disa guvernatorë demokratë në shtetet e goditura keq kanë qenë të kujdesshëm, duke bërë thirrje për më shumë testime dhe masa të tjera mbrojtëse përpara se të lehtësojnë bllokimet. Shtetet e tjera, shumë të udhëhequra nga republikanët në jug dhe në mes të perëndimit, kanë filluar tashmë të heqin kufizimet