Meta pas takimit me opozitën: Shembja e Teatrit Kombëtar, provokim për demokracinë!

Ka përfunduar takimi i Presidentit të Republikës Ilir Meta me kryetarët e partive të Opozitës së Bashkuar.

Takimi është thirrur nga vetë presidenti në një kohë që situata mes opozitës dhe qeverisë është e tensionur pas shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar.

Kreu i Shtetit është shprehur i shqetësuar për ngjarjen e shembjes, sipas tij të paligjshme të Teatrit Kombëtar dhe e cilësoi atë si provokim për demokracinë, shtetin ligjor, por edhe për Opozitën e Bashkuar dhe natyrisht ndaj vlerave europiane.

Gjithashtu Meta i informoi për përpjekjet dhe propozimin prej tij të një platforme konkrete gjithëpërfshirëse për integrimin europian.

Më tej Presidenti theksoi rëndësinë që Opozita e Bashkuar të japë kontributin e saj në Këshillin Politik për të treguar vullnetin për rikthimin e legjitimitetit të të gjithë institucioneve përmes zgjedhjeve të lira e të ndershme.

Pas takimit me opozitën presidenti pritet të zhvillojë takim me ambasadorët rreth orës 11:00.