Dako dhe Veliaj, të dy me hyqmin e Ramës shkatërruan trashëgimninë kulturore në emër të babëzisë

Nga Oerd BYLYKBASHI

Rrebeshi i maskarallekut

Durresi u permbyt serish. U permbyt jo nga shiu por nga maskaralleku. Kush do te jape llogari per milionat e hedhura per betonimin e Velieres por jo per te ribere kanalizimet e Durresit?

Durresi nuk ka kryetar bashkie te zgjedhur por te emeruar me dhune. Parate vidhen ne menyre anonime sepse askush nuk jep llogari me vote, por durrsaket vazhdojne te permbyten edhe me shi vere.

Maskarallekun e kesaj qeverie ‎me shembjen e teatrit, durrsaket e perjetuan para tre vitesh kur u shkaterrua arkelogjia prane Torres Veneciane dhe kur Torra u kthye ne nje hiç ne cep te monstres prej betoni.

Propaganda e qeverise e zvogeloi atehere rendesine historike te rrenojave mijeravjecare ne emer te betonit modern. ‎Sic ndodhi me Teatrin keto dite. Atehere ishte Dako, sot eshte Veliaj. Te dy me hyqmin e Rames shkaterruan trashegimine kulturore ne emer te babezise kriminale.

Sa kembana duhen per te degjuar? Shume kembana te bejne shurdh!‎