Spanja merr “frymë”, bie numri i vdekjeve nga Covid-19

Numri i vdekjeve ditore në Spanjë bie lehtë në 523. Sipas bilancit të fundit të Shëndetit, infeksionet janë rikthyer nga 3% në 177.633 të prekur.

Deri më tani 18.579 njerëz kanë vdekur dhe 70.850 janë shëruar. Kongresi i Deputetëve hap këtë të mërkurë seancën e parë të kontrollit ndaj Qeverisë gjatë gjendjes së alarmit.

Kryeministri Pedro Sánchez, nga ana e tij, ka kërkuar edhe një herë të bashkojë forcat: “Ne duam fitore totale dhe duam ta bëjmë atë me unitet. Unë i bëj thirrje forcës suaj politike dhe të gjithë Shtëpisë të arrijnë një marrëveshje. “

Nënkryetari Pablo Iglesias gjithashtu ka bërë thirrje për një marrëveshje: “Ne po arrijmë përsëri. Ndaloni konkurrencën me Vox dhe kthehuni te patriotizmi “.

Pandemia tashmë ka infektuar gati dy milion njerëz, nga të cilët më shumë se 126,000 kanë vdekur, sipas llogaritjes së Universitetit Johns Hopkins. Donald Trump, vendi i të cilit, Shtetet e Bashkuara, ka 609.407 infeksione dhe 26.041 vdekje, dje akuzoi ËHO për “mbulimin” e përhapjes së koronavirusit dhe njoftoi ngrirjen e fondeve.