Policia: Fatmir Kolecaj u vetëvra pasi plagosi efektivin e FNSH

Vetëm dy ditë pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Kodër-Rrëshen të Mirditës, ku Fatmir Koleci vrau me armë zjarri ish-bashkëshorten dhe vëllain e saj, mësohet se ai ka vrarë veten në banesën e tij në fshatin Zejmen të Lezhës.

Disa minuta pasi u raportua për vetëvrasjen e autorit të krimit të dyfishtë në Rreshen, Policia e Shtetit ka deklaruar se kishte rrethuar Fatmir Kolecajn në banesë, ku i ka bërë thirrje të dorëzohej. Në shkëmbimin e zjarrit mes autorit dhe policisë është palgosur dhe një efektiv i FNSH-së. Fatmir Kolecaj kur ka parë se s’kishte asnjë mundësi që të largohej nga banesa ka vrarë veten me armë zjarri.

Njoftimi

Në lidhje me ndjekjen, lokalizmin dhe kapjen e autorit të ngjarjes së mbrëmjes të datës 25 shkurt në Kodër Rrëshen ku mbetën të vrarë me armë zjarri vëlla e motër, forca të shumta të Policisë së Shtetit prej 45 orë kërkimesh dhe kryeje të veprimeve proaktive kanë bërë të mundur që të lokalizonin autorin e ngjarjes i cili në orët e mbasdites është futur nëpërmjet pyllit në banesën e tij në fshatin Zejmen të Lezhës.

Forcat e FNSH-së të Shkodër kanë krijuar perimetrin e jashtëm të rrethimit të banesës dhe i kanë bërë thirrje autorit që të dorëzohej.

Autori i ngjarjes shtetasi Fatmir Kolecaj, nuk i është përgjigur thirrjes së Policisë për tu dorëzuar, por ka hapur zjarr në mënyrë të befasishme mbi forcat e Policisë dhe për pasojë nga të shtënat është plagosur në këmbë jashtë rrezikut për jetën një punonjës i FNSH-së, Shkodër.

Në ndihmë të FNSH-së dhe Policisë lokale kanë shkuar edhe forcat speciale RENEA ku kanë krijuar një rrethim të dytë dhe i kanë bërë thirrje autorit të hidhte armën dhe ti dorëzohej Policisë.

Autori Fatmir Kolecaj kur ka parë se s’kishte asnjë mundësi që të largohej nga banesa ka vrarë veten me armë zjarri.

Në vendngjarje ka shkuar grupi hetimor ku vijon veprimet për dokumentimin e plotë të ngjarjes.

auto fatmir1582703838