Garë e fortë për ‘Këpucën e Artë’

Gara për ‘Këpucën e Artë’ për vitin 2020 është duke u bërë gjithnjë më interesante. Fituesi aktual, Messi, renditet i teti, kurse CR7 renditet i shtati.

Në mungesë të ndeshjeve për Robert Lewandowskin, pasi Bundesliga gjermane ka pushuar më shumë se Serie A italiane,
Ka disa xhiro që Ciro Immobile ia ka rrëmbyer Robert Lewandowskit vendin e të parit sa i përket golave të shënuar në Evropë.

Sulmuesi italian është i pari me 23 finalizime në Serie A, duke lënë prapa Lewandowskin me 20 gola në Bundesliga.
Në vendin e tretë renditet Timo Werner i RB Leipzig me 20 gola, derisa ndryshimi në garën për ‘Këpucën e Artë’ janë pozicionimet e Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit.

Ata dikur dominonin, ndërsa sot renditen në vendet shtatë dhe tetë respektivisht, me 16 e 14 gola të shënuara.
Fituesi aktual i Këpucës së Artë është Messi.

Argjentinasi fitoi vitin e kaluar të gjashtin në karrierë, për të shkruar histori, pasi që asnjë futbollist nuk i ka fituar ndonjëherë 6 ‘Këpuca të Arta’, derisa ka thyer rekord edhe për ‘Topin e Artë’, ku gjithashtu ka triumfuar 6 herë, raporton Gazeta Express.

Por a do t’i jepet fund dominimit të Messit dhe Ronaldos edhe në garën për këtë çmim, mbetet të shihet, ajo që vlen të ceket është se tashmë ka futbollistë që shënojnë në vazhdimësi, ashtu si Leo dhe Cris.

#1 Ciro Immobile | Lazio | 23 goals (46)
#2 Robert Lewandowski | Bayern Munich | 21 goals (42)
#3 Timo Werner | RB Leipzig | 20 goals (40)
#4 Jamie Vardy | Leicester City | 17 goals (34)
#5 Erling Braut Haaland | Red Bull Salzburg/Borussia Dortmund | 21 goals (34)
#6 Sergio Aguero | Manchester City | 16 goals (32)
#7 Cristiano Ronaldo | Juventus | 16 goals (32)
#8 Lionel Messi | Barcelona | 14 goals (28)
#9 Pierre-Emerick Aubameyang | Arsenal | 14 goals (28)
#10 Marcus Rashford | Manchester United | 14 goals (28)
#11 Romelu Lukaku | Inter | 14 goals (28)
#12 Wissam Ben Yedder | Monaco | 14 goals (28)
#13 Danny Ings | Southampton | 14 goals (28)