Tifozët e Liverpool këshillojnë Klopp për Shaqirin…

Tifozët e Liverpoolit e kanë këshilluar trajnerin Jurgen Klopp ta mbajë Xherdan Shaqirin në skuadër në mënyrë që ta përdorë atë në pjesën e sezonit kur agjenda e ndeshjeve është më e ngjeshur.

Përderisa Liverpooli është duke e shijuar një tjetër sezon fantastik deri më tani, Xherdan Shaqiri nuk është duke e kaluar periudhën më të mirë të karrierës së tij.

Ylli zviceran me origjinë nga Kosova e bëri transferimin nga Stoke City në Liverpool para sezonit 2018/19 dhe ai pati ndikim të menjëhershëm në skuadrën e Jurgen Kloppit sezonin e kaluar.

Ai i shënoi gjashtë gola në Premierligës, por mundësitë për ta dëshmuar veten u bënë gjithnjë e më të rralla për të në fund të sezonit, rrjedhë kjo që ka vazhduar edhe në këtë sezon 2019/20.

Shaqiri është cilësuar si “njeriu i harruar” në Liverpool, gjatë asaj që mund të jetë një sezon historik për skuadrën e Jurgen Kloppit.

Por, Shaqiri, përderisa ndihet i pakënaqur që s’ka luajtur më shumë se 11 minuta këtë sezon në Premierligë, insiston se ai është ende duke luftuar për një vend në formacion e parë, tentim ky që është dëmtuar nga lëndimet e tij këtë sezon.

“Natyrisht që jam i pakënaqur që s’luaj më shpesh. Nëse ky nuk është reagimi i një profesionisti, atëherë ai është duke e bërë punën e gabuar. Ai, Kloppi, nuk mund ta diskutojë personalisht rolin e secilit lojtar, kjo është normale”, ka thënë Shaqiri.

Faqja e tifozëve të Liverpoolit, Echo, të hënë e publikoi një artikull ku sugjerohej se 28-vjeçari mund të rezultojë i nevojshëm për skuadrën e Liverpoolit në të ardhmen. Ky artikull nxiti reagim nga disa ndër tifozët ultras të Liverpoolit.

Frank Powell: “Duhet ta mbajmë Shaqirin, ai do ta ketë rastin e vet. Duhet të ketë durim”.

Gary Moss: “Ai di të jetë elektrizues. A e mbani mend atë gol në debutimin e tij?”

Cade Rotol: “Ai harrohet dhe pastaj, kur na nevojitet një gol në minutat e fundit, na bie ndër mend për të”.

Davvydoe Jasper : “Në të njëjtën mënyrë si Fabinho dhe Origi nuk kishin shumë minuta lojë në ndeshjet në fillim të sezonit të kaluar, unë besoj se Shaqiri do të jetë më i nevojshëm më vonë. Kur agjenda e ndeshjeve të bëhet më e ngjeshur, ai do t’i duhet skuadrës”.

Ronald February: “Kloppi duhet t’i japë atij më shumë minuta lojë”.