E braktisin të gjithë/ Mediat e Kosovës: “Thaçi prish jaraninë me Ramën, tash afrohet me Metën”

Konferenca për media në Ohër ku Edi Rama sulmoi publikisht liderët kosovarë në prani të Vuçiqit për shkak se refuzuan t’i bashkohet iniciativës për minishengenin ballkanik, ka prishur raportet e Thaçit me Edi Ramën të cilët viteve të fundit ishin shndërruar në një jarani të vërtetë. Sot në Tiranë është shfaqur një pamje tjetër. Atje Presidenti Thaçi është parë shumë i afërt me Presidentin Ilir Meta.

Sot u mbajt në Tiranë konferenca ndërkombëtare “Feja si një instrument për paqen” të organizuar në bashkërendim me Departamentin e Shtetit të SHBA.

Të pranishëm ishin liderë e përfaqësues të disa vendeve të Rajonit si nga Shqipëria, Kosova, Serbia, Maqedonia e Veriut etj.

Ndërsa në fokus të konferencës ishin çështjet dhe bashkëjetesa fetare, ra në sy se shpesh herë presidenti Meta dhe homologu i tij në Kosovë, Hashim Thaçi, të cilët diskutonin ‘vesh më vesh’, ndërsa ishin ulur krah njëri-tjetrit.

Madje, ata kanë shpeshtuar bisedat me zë të ulët edhe kur fliste kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi.

Kujtojmë se së fundmi, të dy liderët kanë patur përplasje me kryeministrin Edi Rama .

Thaçi pas kritikave për pjesëmarrjen e Shqipërisë pa Kosovën në samitin për mini-Shengenin Ballkanik në Ohër, ndërsa Meta për anëtarët e rinj të Gjykatës Kushtetuese. /Gazeta Express

2 29

3 21