Në pushtetin e gagarelëve të Ramës gjithçka mund të ndodhë…

Dritan LAÇI 

Gagareli nr.1 Llesh Kimiku.
Pas dy ministrave te Brendshem qe i perdori per projektin e tij kriminal politik te kanabizimit te vendit nuk kishte se si Rama mos te gjente nje gagarel per te mbrojtur llumin ku e kishte zhytur veten.

Dhe njeri me te pershtatshem se nje gagarel qe eshte i gatshem te beje gjithcka per te mbrojtur shefin e tij te inkriminuar nuk mund te gjente.

Ne fillim gagareli qe tashme njihet si Llesh Kimiku ne kulturen urbane ishte Keshilltar per Sigurine i Kapobandes.

Keshilla e tij me e vlefshme mesa duket per Sigurine e vendit duket se ka qene kanabizimi i vendit, fikja e radareve ne det qe te kalonin skafet, fikja e radareve ajror qe te kalonin lehtesisht avionet e droges; fikja e sistemit TIMS qe kriminelet te kalonin pa u gjurmuar ne pikat kufitare; zhdukja e djemve pa nam e pa nishan.

Per te gjitha keto keshilla te vyera Kapobanda Kryeminister e shperbleu gagarelin duke e bere Minister te Brendshem.

Dhe sigurisht qe misioni i Gagarelit ne sherbim te Shefit nuk perfundoi ketu por filloi ketu.
Ne fillim Gagareli regjistron zerin e tij dhe e var si megafon ne peme si ne kampet e perqendrimit duke u bere thirrje qytetareve te shperndahen.

Pastaj si Ali Kimiku ne sherbim te Sadamit qe helmoi popullin e tij u leshon qytetareve protestues gaz lotesjelles te prodhuar ne Serbi.

Duhet te ishte afermendsh nga Serbia sepse pjella komuniste nuk heq dore nga eterit jugosllave qe i sollen ne pushtet.

Pastaj Llesh Kimiku nuk ndalet ketu por fillon arrestimet dhe ndjekjen kemba- kembes te protestuesve.

Rasti e tregoi mbreme se nuk kemi te bejme me me Polici Shteti por me nje formacion paramilitar gati ushtarak qe dhunon me cte mundet qytetaret.

Fakti qe mbreme kjo Polici tani paramilitare u shthur ne menyre per mua jo te rastesishme dhe gjurmonte rrugice me rrugice si tifozeri huligane protestuesit, eshte qartesisht nje veprim i paramenduar per te provokuar nje perplasje te paevitueshme me protestuesit.
Deduksioni im eshre i qarte.

Nese e shikoni Ramen ne ndonje cep apo Gagarelin mos u kurseni.

Mish per mish.

Dhimbje per dhimbje 

Kur dikush i veshur me pushtet perdor pushtetin per te te marre jeten, per te te sulmuar femijet, per te te cenuar mireqenien, per te te grabitur pronen, per te vjedhur ilacet qe te mbajne ne jete, nuk ka rruge tjeter pervecse perballjes dhembe per dhembe me tiranine.
Kush mendon qe nuk ka asnje motiv per te shembur kete klike kriminelesh dhe gagarelësh le te rrije te shtepia dhe te prese fatin e tij.

Nese mendoni se ne si shqiptare kemi me pak motive per te protestuar se francezet atehere askush nuk ka pse te kujdeset per fatin tuaj.

Sot Kombi na therret per here te dyte ne 30 vite ne misionin per te shembur nje junte paramilitare që po instalohet ne Shqiperi.

Nese per ju nuk eshte motiv çmimi i karburantit per liter qe harxhoni me shtrenjte se cdo qytetar i Evropes deri ne Rusine e larget; nese per ju nuk eshte motiv shembja e shtepise sepse nese nuk eshte e jotja eshte e motres, e vellait, e mikut, e shokut tend, e gjakut tend; nese nuk eshte motiv rroga qe nuk e merr ne fund te muajit apo te vonohet; nese nuk eshre motiv shendetesia mizerabel; atehere rri nga ekrani dhe shiko skecin e gagarelit qe prodhon show i Kapobandes ne pushtet.

Kaq per momentin per Gagarelin nr.1

Gagarelja nr.2 Rudina Trëndelina

Per kete do shkruaj pak me vone se kam shume per te thene…

Kaq per momentin….

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here