Goditje e madhe për Thaçin, Ramën dhe Haxhiun nga shteti i Austrisë

NGA DRILON RRAHMANI

Pas publikimit të një video, ku shihet ,tash, ish zv. Kancelari austriak, Strache, në lidhje të fshehta me mbesën e një oligarku rus të lidhur ngushtë me Kremlinin, erdhi edhe vendimi që Strache të jap dorëheqje nga posti i tij.

Këtë dorëheqje për “Bota sot” e ka komentuar profesori dhe njohësi i çështjeve ndërkombëtare, Enver Bytyçi, duke thënë se koalicioni i Strache me Sebastian Kurz, kishte frymë antishqiptare dhe favorizim të Serbisë në koordinim miqësor me Rusinë.

“Zv. Kancelari austriak Strache dha dorëheqjen pas një skandali për lidhje të fshehta me mbesën e një oligarku rus të lidhur ngushtë me Kremlinin. Partia e Strache ishte bë koalicion me partinë Popullore të zotit Sebastian Kurz dhe kishte nën kontroll ministritë më të rëndësishme të Republikës së Austrisë, atë të Jashtme, të Brendshme dhe të Mbrojtjes.

Kontrolli i partisë së ekstremit të djathtë në këto ministri ishte kthyer në një shqetësim serioz për aleatët evropianë të Austrisë si dhe për Aleancën e Atlantikut, me të cilën Austria është e lidhur në Partneritet për Paqen. Por koalicioni qeverisës dha efekte negative për Ballkanin dhe shqiptarët, jo vetëm për lidhjet e Strache dhe partisë së tij me rusët dhe serbët, por edhe për bllokimin e politikave tradicionale të Austrisë për Ballkanin, Shqipërinë, Kosovës dhe vendet e tjera.

Strache i kishte kërkuar zotit Kurz që ta tërheq njohjen e Kosovës. Ai u mbështet fuqishëm nga lobi i fuqishëm serb në Austri. Madje udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik, javëve të fundit është angazhuar fort në përkrahje të kandidatëve të partisë ekstremiste të Strache për në Parlamentin Europian.

E sponsorizuar nga kjo parti dhe ministrja e Jashtme e Austrisë, e cila kishte të ftuar në dasmën e saj presidentin rus, Vladimir Putin, loboi fuqishëm për idenë serbe dhe ruse për ndryshimin e kufijve të Kosovës dhe ndarjen e saj në favor të Serbisë”, është shprehur Bytyçi.

enver bytyci1