Kryetari i Bashkisë së Kavajës reagon ndaj Ramës!

Kryetari i Bashkisë së Kavajës, Isa Sakja i ka kthyer përgjigje akuzave të kryeministrit Edi Rama, i cili gjatë një vizite në Golem u shpreh se, janë lejuar ndërtime edhe në rërë.
Por sipas Sakjas, e vërteta e sulmit politik të Ramës është se, ne 2 vjet që Sakja qeveris Kavajës, është shkatërruar monopoli Rilindjes në fushën e ndërtimit.

Ai shton gjithashtu se, kryeministri ka frikë edhe nga protestat që po zhvillohen në çdo qytet të Shqipërisë.

Reagimi i kryebashkiakut të Kavajës, Isa Sakja
“Sot, Kryeministri Rama perdori nje vizite inkonjito ne Golem, duke hedhur fjale ne tym, sic e ka ne stilin e tij te konsumuar retorik, per te nxitur nje sulm politik ndaj meje. Zoti Rama, Qe ndertimi eshte nje valvule shkarkuese per punesim, kete duhet ta dish! Nen drejtimin e demokrateve, ne Bashkine e Kavajes eshte shembur monopoli i ndertimit 6-vjecar te klanit rilindas; kjo eshte e verteta. Kjo e ka shqetesuar kliken e rilindasve ne qytet, e cila uzurpoi edhe reren, edhe zhavorrin, edhe mistrite e muratoreve punetore ne Kavaje per t’ia dhene te gjitha vetem nje firme. Kjo nuk ndodh me!

Çdo propagande me prapavije te theksuar politike, retorike boshe, pa asnje argument nuk mund ta zhbeje kete te vertete. Nga shkolla e mesme e Golemit, ne shoqeri te Kryetarit te Bashkise se Durresit, (shpresoj qe zoti KM te mos e keni marre vesh vetem sot qe Golemi eshte pjese e Bashkise Kavaje), pa asnje kavajas me vete, deklarove se do te ndryshosh njje sistem te tere administrimi, sepse Bashkia Kavaje, qe e drejtojme prej vetem 2 vjetesh, nuk paska ndertuar nje konvikt qe kerkon nje investim miliona euro. Mbasi ndritet Durresin sot z. Rama dhe z. Dako ju leshuat Kavajes.

Ne fakt, nuk ka ironi me te madhe se permendja e fjales “prokurori” dhe “pallate ne rere ” ne prani te Vangjush Dakos. Sot, bashkia e Kavajës zoti Rama, mbasi mbaroi riparimet e dëmeve që bëri ” rilindja” juaj në Kavajë dhe Golem po ben tamam ato që ju nuk i bete dot. Ajo qe sot ne po bejme eshte nje park 88 000 metra katrore e një kopesht femijesh ne mes, aty ku njerezit e tu e kishin shndrruar ne nje depozite plehrash. Po bejme lulishte dhe parqe ne zonat administrative, ku ju nuk shkelet kurre! Zoti Rama duhet ta dish, se ne kushtet kur nuk investon asnje qindarke ne nje bashki vetem per arsye politike, nuk mund te pretendohen investime disa miliona euro ne nje konvikt. Eshte nonsens!

Gjithsesi, te falenderoj se sot zbuluat platformen e sulmit kunder meje, ate te ‘45-es: kundershtar politik= ne litar! E di, kete sulm e ben se ke frike nga protestat! Ke frike nga Kavaja, djemte e vajzat, burrat e grate e saj qe jane ne balle te protestave per rrezimin tend. Po te kishe me vete djem socialiste nga Kavaja, do te thoshin se une nuk jam frikacak Perkundrazi! Aty, poshte zyres tende, perballe parlamentit do te na kesh, derisa te kuptosh se ora jote mbaroi. Sa per prokurorine, ti dhe kushdo tjeter e ka deren e Bashkise Kavaje te hapur!”

“Bashkia këtu ndërton pallate në rërë, akoma sot e gjithë ditën dhe s’kanë faj përderisa sot akoma s’ka ardhur dora e prokurorisë”, do të shprehej ndër të tjera sot Rama.

rama ne kavaje

rama kavaje