Tmerrohet nga protesta, Rama ngujohet në Berat!

Emocionalisht kryeministri Edi Rama duket se është në ditët më të vështira. Ankthi dhe frika e protestave ia zënë frymën dhe si një mundësi për ta marrë me sportivitet, gjithnjë zgjedh të ikë kur Tirana është në revoltë.
I ka bërë “baltë” udhëtimet në Vlorë dhe tashmë po zgjedh qytete të tjera dhe gjithnjë në Jug të vendit. Me trup në takime me administratën e tij dhe me mendje nga Tirana, kryeministri këtë herë duket se do ketë momentet më të vështira. Opozita ka paralajmëruar ditën e nesërme një protestë të madhe, duke lënë surprizë edhe kohëzgjatjen, ku po diskutohet që protestuesit të rrethojnë kryeministrinë në shenjë simbolike dhe të qëndrojnë me ditë të zgjatura.
Ky do ishte simbolikisht edhe akti i parë i largimit të Edi Ramës. Si një shtetar që trembet nga populli i tij, Rama e ka të pamundur që të mbërrijë në kryeqendrën e politikës dhe institucioneve qëndrore, për aq kohë sa në rrugë ka protesta, qofshin ato edhe krejt paqësore.
Fati i Ramës nuk varet prej tij, por nga vendosmëria e opozitës, që tashmë nuk njeh asnjë institucion dhe ndodhet e gjitha në rrugë. Nëse në Tiranë protesta do të vijojë, ka edhe një tjetër rrezik për të nxitur përplasje, pasi Erion Veliaj më datë 17 ka planifikuar festime të “mëdha” për rastin e Ditës së Verës. Këtë kërkon edhe Edi Rama, mundësisht incidente, për ti përdorur më pas si kauzë para ndërkombëtarëve.
I gatshëm për ta bërë, madje mjeshtër në nxitje të dhunës dhe krijimit të përçarjes do jetë Lali Eri, që përderisa ka marrë konfirmimin si kandidat për një mandat të dytë të bashkisë Tiranë është i devotshëm ti verë flakën vendit.

Vetë Rama nuk është në gjendje të tregojë forcë, përkundrazi gjithnjë i largohet frymës protestuese për të zënë vend në Kalanë e Beratit, me shpresë se deri aty nuk do mbërrijnë fryma e revoltës.
Nisma e beftë opozitare me djegien e mandateve ishte ataku i parë “kardiak” për Ramën, që gjithsesi do të donte për justifikim të një “demokracie hibrite” opozitën në Parlament. Të tallej me të, ta anatemonte, e në fund me forcën e kartonëve të vendoste ashtu siç ai di vetë.
Në çdo protestë kryeministri braktis zyrën, por këtë kurrë nuk e ka konsideruar si problem, për aq kohë sa edhe ai vetë është i bindur se nuk ka qeverisur me akte, ligje e nisma, por nëpërmjet rrjeteve sociale, teksa paraqet një Shqipëri vituale, jashtë realitetit.
Largimi i Ramës nga Tirana kur ka protestë, është edhe një tjetër tregues, pasi ai po luan rolin e përçarësit që në Shqipërinë e vogël të ketë vetëm dy grupime: ata që protestojnë dhe shqipërinë e tij vituale që feston, punon në administratë dhe bën propagandë në rrjetet sociale dhe mediat e blera prej tij.
Kjo protestë është ndryshe, sidomos nëse zgjat në kohë! Rama mund të pësojë “atakun tjetër kardiak”, edhe në Berat, i rrethuar nga muret e kalasë.
Boldnews.al

PROTETAAA