Si i mori peng Veliaj dy studentët që e nxinë me bojë, flet njëri prej tyre…

Ndoshta është nga të rrallët kryebashkiakë që pas vetes mban truproja vigjilentë që janë aty për të mbrojtur me trupin e tyre çdo “atentat” të mundshëm ndaj tij. Kryetarët e bashkive në organikën e të punësuarve nuk kanë të drejtë të mbajnë truproja, pasi ligji nuk e parashikon, por Veliaj që në media shfaqet si “qytetar i thjesht” që lëvviz me biçikletë dhe ndonjëherë edhe në autobusë urban, është kapluar nga psikoza se do të sulmohet. sssss
Dhe dje i ndodhi një “atentat” që “fatmirësisht” u neutralizua pas ndërhyrjes së truprojave dhe drejtorucëve të bashkisë së Tiranës. Dy studentë tentuan t’i hidhnin bojë në shenjë revolte për ndërtimet që ia kanë zënë ajrin qytetarëve, për aferat e dyshimta korruptive, për vdekjen e një 17-vjeçari në landfillin e Sharrës e për çdo paudhësi tjetër që Veliaj e ka pas çdo akti që firmos.
Gjeste të tilla në të gjithë botën ndodhin, edhe reagimet për të mbrojtur zyrtarin janë të kuptueshme, por mbajtja peng ose (heqja e paligjshme e lirisë), në asnjë rregullore, ligj e kod nuk shkruhet. Megjithatë jemi para një krijese klonimi nga Rilindja dhe Erion Veliaj është spidermani që ia lejon vetes nën arrogancën e pushtetit që të kthehet në pengmarrës i kujtdo që e kundërshton.
Sikurse ka dëshmuar një nga protagonistët e incidentit studenti Gëzim Almeta, ai bashkë me shokun e tij janë dhunuar dhe mbajtur nën trysni peng në bodrumet e Bashkisë Tiranë. Pamjet e dhunës janë të qarta, ndërsa heqja e paligjshme e lirisë, është “liria” që Veliaj ia jep vetes.

“Me goditën me grushta dhe më thanë do të vrasim sapo të dalësh nga komisariati. I njoh të gjithë policët personalisht, nuk kam gjë me ata por me atë që dha urdhrin politik. E dëgjova Erion Veliajn kur iu tha efektivëve rriheni atë djalin… Jam mbajtur në bodrumin e Bashkisë për 25 minuta derisa erdhën Shqiponjat.
Më kanë ushtruar dhunë serish, nuk kam bërë rezistencë. Efektivët e Shqiponjës me provokuan duke më goditur pas shpine kur isha i prangosur. Më kanë goditur edhe mua dhe shokun tim”-tha në intervistë për mediat Gëzim Almeta.
Lali Erin mund ta shash, fyesh, përbuzësh, ta denoncosh, sulmosh politikisht, reagosh me pankarta në duar, ti zësh pragun e bashkisë e çdo revotë tjetër, por ai nuk pyet për asnjë nga këta. Në Prokurori dosjet i mbylli kur darkonte e drekonte me ish-kryeprokurorin e Tiranës, e në këmbim firma “Fusha” po betonizon Tiranën, duke u fshehur thuajse pas çdo tenderi miliona eurosh.
Ai është në gjendje të mbulojë edhe skandalin më të madh, i bishtnon çdo afere e shkelje ligjore, por nëse e bëni pis në imazh, atëherë kjo qenie pa bosht që shfaqet si dashamirës, bëhet përbindësh, të thyen brinjët, të kërcënon…
Kjo ndodhi edhe dje. Lali Eri është një krijesë mediatike, gati surreale për nga mënyra si qeveris kryeqytetin, në një botë vituale që të mbyt me propagandë dhe nëse i bëhet pis kjo pjesë ai është kryebashkiak i rënë.
Nga shkeljet e dukshme ligjore ai nuk ka frikë, po nëse i shembet propaganda, qoftë edhe me pak bojë në fytyrë ai bie, fundja si pjellë e vëçantë e Rilindjes e krijuar nga agjit-propi partisë sikurse u ngrit ashtu edhe shembet. Ndaj Veliaj të mban peng e është gati të kthehet në urdhërues krimesh nëse i preket propaganda dhe imazhi.

“Më futën në bodrumin e bashkisë, më thanë do të të vrasim”…
Një ditë pasi goditi me bojë Kryetarin e Bashkisë, Erion Veliaj, studenti Gëzim Almeta ka folur për mediat. Në një lidhje telefonike me Fax news, ka rrëfyer detaje nga ngjarja e djeshme.
Ndër të tjera, përsa i përket goditjes së kreut të Bashkisë Tiranë me bojë, Almeta është shprehur se, e goditën me grushta dhe e kërcënuan se do ta vrasin sapo të dalë nga komisariati.
“Me goditën me grushta dhe më thanë do të vrasim sapo të dalësh nga komisariati. I njoh të gjithë policët personalisht, nuk kam gjë me ata por me atë që dha urdhrin politik. E degjova Erion Veliajn kur iu tha efektivëve rriheni atë djalin….
Jam mbajtur në bodrumin e Bashkisë për 25 minuta derisa erdhën Shqiponjat. Më kanë ushtruar dhunë serish, nuk kam bërë rezistencë.
Efektivët e Shqiponjës me provokuan duke më goditur pas shpine kur isha I prangosur. Më kanë goditur edhe mua dhe shokun tim.
Kam berë ditën e djeshme denoncim ndaj personave për rastin… do t’i verifikojnë organet kompetente. Kur kam bërë denoncimin dje nuk kërkuan ta merrnin një gjë të tillë.
Te Komisariati Nr. 1 kam ndenjur 8 orë. Vendosa ta merrja vendimin e djeshëm si qytetar I lirë. Jetojmë në demokraci, jam i lirë dhe vendosa ta merrja atë vendim sepse mbrojë të drejtat e mija të studentit… Akti ishte një nismë studentore. Opozita protestojë vetë në shesh…. Une kam protestuar edhe me ta me duar në xhepa dhe më kanë arrestuar dhe kanë ushtruar presion ndaj familjes”, u shpreh Almeta.

I pyetur nëse ndihet I kërcënuar për jetën Almeta është shprehur: “Absolutuisht jo, unë jam në Tiranë, jam në vendin tim. Këtu kam lindur dhe jam rritur…. Nuk jam pjesë e PD-së. Protestoj për të drejtat e mija, lirinë dhe flamurin kombëtar”.
Studenti, Gëzim Almeta, në një lidhje telefonikepër ‘News24’ thotë se pasi tentuan të njollosin me bojë Veliajn ai dhe shoku i tij, Nikolin Cali u shoqëruan me dhunë në bodrumin e bashkisë dhe aty për një kohë të gjatë u bënë viktimë e dhunës fizike dhe verbale, të ushtruar njëkohësisht nga disa persona.
Një nga dy studentët që tentuan të hedhin bojë në drejtim të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ka denoncuar në komisariatin numër 1 në Tiranë, dhunën e ushtruar ndaj tij dhe bashkëmoshatarit të tij në ambientet e bashkisë së kryeqytetit.
Studenti, Gëzim Almeta, në një lidhje telefonikepër ‘News24’ thotë se pasi tentuan të njollosin me bojë Veliajn ai dhe shoku i tij, Nikolin Cali u shoqëruan me dhunë në bodrumin e bashkisë dhe aty për një kohë të gjatë u bënë viktimë e dhunës fizike dhe verbale, të ushtruar njëkohësisht nga disa persona.
Pastaj më shoqëruan në komisariat forcat “Shqiponja”, më goditën pas shpine me grushte. Në komisariat e konstatuan dhunën dhe nuk bënë asnjë reagim. Nuk pranuan denoncimin tim. E drejta për të protestuar është në çdo vend demokratik. Protesta jonë vazhdon. Ky është një person që ka abuzuar prej vitesh me kartat e studentit”, tha ai.