Rekomandimi i fundit i Knutit pas dy shisheve verë me zv.ministren

Knuti shfaqet sërish. Kësaj rradhe pas një darke të këndshme me zv.ministren e Drejtësisë ai bën thirrje për reformat ë forta. Rekomandimi i fundit i Knutit ka ardhur pas dy shisheve me verë me Teutën.
Lexojeni çfarë thotë Knuti pas drekës me Teutën
Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein, si dhe delegacioni i BE-së që e shoqëroi pak kohë më parë në Tiranë, kritikoi opozitën për vendimin e djegies së mandatave. Kritikat e tij u adresuan kryesisht ndaj LSI, por pati edhe kundërpërgjigje të ashpra nga opozita kundrejt Fleckenstein.
Teuta Vodo, Zëvendësministre e Drejtësisë, pas një dreke pune sot me Knut Fleckenstein ka konfirmuar vendosmërinë e qeverisë se nuk ka do të ketë asnjë hap pas, pavarësisht kërkesave të Opozitës, raporton afp.al.
“Kënaqësi e veçantë diskutimi me Knut Fleckenstein sot mbi ecurinë e mëtejshme te së ardhmes tonë , e cila kërkon dialog dhe bashkëpunim.”
“Përkushtimi që kemi treguar deri më sot për t’i shërbyer identitetit tonë nuk do të kthehet asnjë hap mbrapa. Kemi treguar angazhim dhe do të vazhdojmë ta bëjmë punën tonë drejt me këmbëngulje, me ndihmën dhe mbështetjen e miqve tanë ndërkombëtarë,” – theksoi Hodo, teksa është shoqëruar edhe në një drekë nga Knut Fleckenstein.
Kujtojmë se BE dhe SHBA përveç kritikave për djegien e mandatave, thuajse e kanë kaluar në plan të dytë debatin apo krizën politike në vend, duke e përqëndruar të gjithë fokusin e tyre te Reforma në Drejtësi, për të cilën drejtuesit e ministrisë përkatëse duhet të udhëtojnë shpesh e të japin llogari para Brukselit, si kushti kryesor dhe kyç i Shqipërisë në aderimin drejt familjes së madhe europiane.