Pse frikësohet kryebashkiaku i Tiranës….?!

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj doli sot për të festuar atë që ai e ka emërtuar si ‘Dita e Verës’, pasi vendosi vetë që të shtyjë festimet në një ditë tjetër e jo në 14 Mars.
Por përveç deklaratës plot propagandë të Veliajt, ashtu siç edhe ndodh gjithmonë, sot u vu re diçka tjetër, që më parë nuk kishte ndodhur.
Erion Veliajn e rrethonin gardistët dhe bodyguardë gjatë daljes së tij në sheshin ‘Skënderbej’.
Nuk dihet se pse Veliaj ka vendosur të ruhet me roje, në këtë ditë feste siç e quan ai.
Veliaj është shprehur për mediat se shqiptarët duhet të bëhen bashkë në këtë festë pa dallime partiake port ë jenë të bashkuar për një Tiranë më të mirë.
Por, ajo që u vu re, ishte se kryebashkiakun e rrethonin gardistët dhe bodyguardët gjatë daljes së tij në shesh
Veliaj ka komentuar protestën e zhvilluar dje nga opozita, ndërsa sot ka organizuar festime në Tiranë, në kuadër të Ditës së Verës që u festua më 14 mars.
Veliaj ka falenderuar qytetarët e Tiranës, që sipas tij u distancuan nga aktet e dhunës, duke shtuar se qyteti nuk e pranon bulizmin dhe dhunën.
Në mesazhin e tij, Veliaj ka parapëlqyer të bëjë një ndasi mes qytetarëve që i konsideron të Tiranës dhe atyre nga rrethet, që sipas tij shkaktuan edhe dhunën në kryeqytet.

“Unë dua t’i falënderoj të gjithë qytetarët e Tiranës që dje u distancuan nga aktet e dhunës, të zjarrit, të hurit dhe litarit dhe sot demonstrojnë atë që Tirana është vërtet. Tirana përtej të majtës dhe të djathtës, përtej PD dhe PS e do jetën e do shtetin, e do artin dhe kulturën.
Ndaj dhe për këtë Tiranë edhe për fëmijët e këtij qyteti, që nuk ka fare rëndësi çfarë bindjesh kanë prindërit, po në këtë qytet punohet njësoj për të gjithë. Ndaj mesazhi që japim për Ditën e Verës është hajde të fokusohemi tek gjërat që na bashkojnë, hajde të fokusohemi tek një Tiranë që po bën progres, hajde të fokusohemi tek dashuria, paqja dhe jo për tu përçarë dhe dhunuar një qytet që mezi ne e ndërtojmë.
Qyteti nuk e pranon bulizmin, nuk e pranon dhunën, pavarësisht se nga cili qytet vijnë. Për të gjitha ata që erdhën dje për ekskursion në Tiranë, unë u bëj një pyetje: Sa mirë pastrohet qyteti nga vini Burreli, Kamza, Paskuqani, Shkodra, Lezha, Pogradeci? Sa mirë janë kopshtet dhe shkollat në qytetin prej nga vini për të dhunuar Tiranën”, tha Veliaj.

auto veliaj1535089149