Narcizi po i afrohet pellgut të rrezikshem të një fundi të dhimshëm

Orjola PAMPURI

Sot, narcizi mbante fjalimin e rradhes, duke kujtuar 10 vjetorin e anetaresimit te Shqiperise ne NATO, e te mendosh qe me te kryeminister, s’do ishim anetaresuar as ne vitin 2200.

Te mendosh qe udheton cdo jave neper Shqiperi, ne rruge te asfaltuara, ne tunelin e Kalimashit, ne rrugen e Kombit, ne rivieren e jugut bashke me arteriet e saj, te cilat nese do te ishte per te, sot do te ishin si ne mesjete. Ai, vete nuk ndertoi asnje km rruge, vecse mendoi si t’ua jepte me koncension klienteve te tij, per t’i ‘gerryer’ edhe kocken shqiptereve.

Nga ana tjeter, i klonuari, por dhe ambiciozi i pozitave te tij, kryellafazani i Tiranes, Veliaj, sec mbjell cdo dite ca fidane, me te cilet kerkon te fshehe kulla, e i trumbeton si sukses, duke i veshur cdo dite ketij pseudo suksesi nga nje fytyre klienti e bashkepunetori, me lopate ne dore.

Mashtrime nga me te paskrupulltat, qe u del boja nga raportet e nderkombetareve sic, ishte raporti i DASH (Departamentit Amerikan te Shtetit), i cili Shqiperine e cileson si piken kyce te trafikut te drogave te forta dhe pastrimit te parave, apo ekspertja gjermane e cila pohon problemin e madh me blerjen e votave nga qeveria Rama, apo propozimi i tre partive kryesore ne Holande, qe diskutojne vendosjen e vizave per Shqiperine.

Nga ana tjeter, perpos, pasqyrimit te ketij realiteti nga nderkombetaret, shqiptaret po perjetojne cdo moment te jetes se tyre pasojat e ketij kaosi. Edi Rama demtoi demokracine ne kete vend, cenoi stabilitetin dhe vete po perdor disa individe qe ka vendosur t’i kete opozite, si maske oksigjeni per te mbajtur fryme ne grahmat e fundit te qeverisjes me te deshtuar, e me te korruptuar pas asaj te diktatorit hoxha.

Pellgu i fundit ku do te shohe veten i kenaqur nga mekatet e vetekenaqesise, do ta perpije, duke i ofruar nje fund te dhimbshem, sic i ka hije nje diktatori.