Kadri, kjo është shëndetësia jote…

Skerdjan DHULI dhuli

Sot Kadriu i qeverise kishte mbledhe rreshtore nje grup mjekesh dhe ju fliste per problemet e shendetesise.
Sepse sic ndodh, ne vend qe te flisnin mjeket, qe i njohin ne themel problemet, flet Kadriu.
Mirepo Kadri diteziu nuk e di se nuk ka veshe te degjoje, e kohet e fundit s’ka as zemer (se mend ska pas kurre) se problemet e shendetesise i ka shkaktuar ai.
Ai me idene komuniste te tij nen frazen faqezeze “Shendetesia falas”.
Ta dine mire ata qe i lexojne keto radhe… NUK ka e NUK do kete KURRE shendetesi falas. Sepse shendetesia eshte zeri qe i peshon me shume thesit te buxhetit te shtetit. Si u beka falas ?
Ne kemi nevoje per Shendetesi cilesore, jo falas, po ky eshte debat tjeter…
Por qe ti dije KryeKadriu, po i them se disa prej problemet e atyre mjekeve jane keto:
1. Mbingarkesa. Mjeku e ka me protokoll te vizitoje 12-15 pacient ne nje turn pune. Ne sistemin e kryeKadriut vizitojne 50 deri ne 100. Po te jesh ne urgjence shkon me teper.
2. Agresiviteti i pacienteve. Nese per te paren shteti eshte gjysme-fajtor, per kete eshte 100%. Njerzit te mbrujtur me tezen shkaterruese te shendetesise falas, skane bere gje tjeter vecse jane shenderruar ne perbindesha mbi mjeket duke kerkuar gjithcka prej tyre.

3. Mungesa e mjekeve. Vetem ne 5 vitet e tua o kryeKadri, kane ikur 600 mjeke nga ky vend.
4. Mungesa e medikamenteve dhe pasja e tyre te skaduara ose jo cilesore ne spital. KryeKadriiii, kjo i vret njerzit jo mjeku.
5. Spiunet e administrates tende.
6. Sistemi kontrollues. Mjeket e familjes i shkaterrove me gjoba nga fondi i sigurimeve per ilacet me rimbursim. Nje kryekrim ky o KryeKadri.
Dmth pacienti sduhet ta marre ilacin nese mjeku ka arritur buxhetin limit… O Zot.
Mjekun specialist ne poliklinike e ke shkaterruar se viziton 60 pacient ne dite. Edhe fotograf te ishte, do e bente nje gabim…
Mjekun ne spitaleve universitare e ke shkaterruar sepse duke qene se spitalet bashkiake e rajonale jane gjysmake, te gjithe pacientet i ngecen QSUT, SUT apo Sanatorium. Ti si kupton se familjen e kuron ne provat ose jashte, po pyet njehere se do te thone…
KryeKadri, kam 5 vite qe punoj me mjeke. Si nuk gjeta nje, nje te vetem qe flet mire per ty dhe sistemin tend.
P.s Pse Beqja yt u operua ne privat, ndersa ti ne Gjermani ?
Shkelni njehere ne QSUT se nuk behet nami.
P.s.s #Ik_o_KryeKadri