Banorët e Unazës së Re paralajmërojnë Ramën: Mos guxo të na prishësh shtëpitë se…

Në ditën e 131 të protestës, banorët e Unazës së Re kërkojnë anulimin e projektit shtëpitë e të cilëve do të shemben nga Rama-Veliaj pa asnjë dëmshpërblim.
“Mos guxo të na prishësh shtëpitë, do t’ju vrasë zoti përmes popullit. Edhe diçka nga ana juridike, ne këto shtëpi i kemi ndërtuar 30 vjet më përpara. Në atë kohë shteti nuk ekzistonte. Çfarë ndodhi? Për 15 vjet rrjesht na e thanë, ju e keni fituar”, shprehet një nga banorët.
Në mbështetje të tyre, i pranishëm në protestë është ish-deputeti i PD-së Klevis Balliu. Gjatë fjalës së tij, demokrati u shpreh i bindur se më 16 mars do të largohet qeveria e kryeministrit, Edi Rama.
“Ne nuk na prish punë as shiu as dielli, e vetmja gjë që ju prish punë juve është Edi Rama. Është e vërtetë me datë 16 do festojë Luli dhe gjithë shqiptarët se do ikësh ti. Ju jeni bërë një shembull sesi protestohet dhe sesi qëndrohet përballë mafies dhe pushtetarëve të korruptuar. Të gjithë thonë bravo i qoftë unazës që nuk ulin kokën përballë një pushteti të korruptuar.
Këta qeveritarë të ardhur nga bota e drogës të paguajnëkrimit. Nuk duam të bjerë ky projekt, por vetëm qeveria. Rama bie vetëm një mënyrë, protestës dhe revoltës te kryeministria. E kam thënë dhee përsëris që fuqia që ju keni është më e madhe se e kësaj qeverie. Datë 16 mars nuk është një vend ku mblidhesh se ju thirrur një person. Kjo protestë përfaqëson të gjithë atë naftëtarë , nënat e tyre që nuk kanë parë fëmijët e tyre se iu desh të protestonin . E di gjithë bota dhe Europa se shqiptarët janë populli më i vjedhur”, tha Balliu.