Një goditje tjetër e rëndë e procesit të hapjes së negociatave!

204

Sali BERISHA

Te dashur miq, pas vendimit per heqjen e kater denimeve me vdekje mikut te vet, serial killerit Dritan Dajti, krimi dhe kryekreu i meduzes Edvini korren nje fitore te re, bllokimin e hetimit te plote te Sajmir Droges, njeriut qe ne postin e ministrit te brendshem i dha makinen ne pronesi te tij dhe targe ministrore per trafik droge, jashte çdo kontrolli policor, bandes se Habilajve dhe qe mbushi se bashku me Ramen Shqiperine me kanabis dhe krijuan narkoshtetin shqiptar.
Por ky vendim perben nje goditje te rende dhe fatale per mundesine e hapjes se negociatave me Bashkimin Europian.
Bllokimi i arrestimit te Saimir Tahirit nga Rama ne parlament ishte nje nga shkaqet me madhore te mos hapjes se negociatave me BE vitin e kaluar.
Hetimi i plote i çeshtjes Tahiri mbeti nje kusht i pandryshueshem nga disa vende anetare per te pranuar hapjen e negociatave me Shqiperine.
Por ne kundershtim flagrant me kete kerkese, Edvini urdheroi dje bllokimin e hetimit te metejshem te Sajmir Droges duke deshmuar se ai eshte skllav i Tahirit dhe se interesat dhe lidhjet e tij me krimin qendrojne mbi çdo gje tjeter per te.
Duke denuar me ashpersine me te madhe kete akt kriminal, ju bej thirrje shqiptareve te marrin ne dore fatet e integrimit tyre ne BE dhe te hedhin sa me pare kalbesiren qe po i bllokon ata! sb