Trafiku i drogës/ Prokuroria e Katanias kërkon 18 vite burg për kushëririn e Tahirit, Moisi Habilajn

Prokuroria e Katanias në Itali kërkon 18 vite burg për Moisi Habilajn, i konsideruar si kreu i grupit të trafikut të drogës. Moisi Habilaj njihet si këshëri i ish-ministrit Saimir Tahiri, i cili po hetohet në Shqipëri për lidhjet e tij me bandën e Habilajve në trafikun e drogës drejt Italisë.
Media italiane MeridioNews shkruan se Prokurori Antonio Bonomo kërkoi dënimin më të lartë për kushëririn e ish ministrit të Brendshëm shqiptar, Saimir Tahiri.
Prokuroria e Katanias ka kërkuar gjithashtu 12 vite burg e 4 muaj për Meridian Sulaj, si dhe 6 vite burg për ‘financierin’ e Habiljave, Nazer Seitin, ekstradimi i këtij të fundit krijoi përplasje dhe akuza mes mazhorancës dhe opozitës në Tiranë.

moisihabilaj