Rama po përdridhet si laviret kur kërkojnë të joshin djem të rinj!

Nënkryetari i PD, Edi Paloka ka reaguar në një shenim në faqen e tij në facebook pas makinacioneve te kreut të qeverisë për të shuar protesten masive të studentëve në të gjithë Shqipërinë.
Ai i referohet një deklarate të Ramës në Lezhë ku nga familja e varfer deklaroi se fëmijet e asaj familjeje e meritojnë të ndihmohen sepse megjithese kanë 1 mijë arsye më shumë se të tjeret (nenkupto studentët) nuk gjejnë justifikime për të lenë shkollen… “Aludimi eshtë i qartë; studentet ankohen kot se nuk duan shkollë e jo se nuk e perballojnë dot financiarisht, shkrua Paloka duke aujtur këtë mesazh si një tjetër sulm të Rames edhe pse arroganca qe e fshehur .
“E fshehur sepse rasti i kuksianeve (qe tha se nuk ju ngrihej e pastaj ju kërkonte falje sa herë i dilte gjumi) por dhe i studentëve që i ofendoi ditën e parë, “trimit” i ishin bërë mësim”. ”E mesimi i vlejti, vijon Paloka, sepse ndërkohe që po behej gati të festonte “fitoren” e zarbove (qe kishin marre përsiper të takonin dhe ministren me protestuesit) gjërat nuk shkuan siç priste se fillimisht studentet rikthyen ministren e me pas përzunë dhe marksistet e tij të vegjel nga protesta.
“Ne keto kushte kryeministri yne u rikthye ne rolin e tij me te natyrshem, ate te legenit qe perdridhet ne videoselfit e tij si ato laviret plaka kur kerkojne te joshin djem te rinj”, shkruna deputeti i PD.
Postimi i plotë i Palokës
Kronika e nje proteste qe e detyroi nje kryeminister te perdore te gjitha maskat e repertorit te tij, po qe ne fund do ta lere zbuluar e lakuriq si dikur.

Diten e pare i ofendoi me arrogance, i quajti “ngeles”. Po studentet u mblodhen nje dite me pas edhe me te shumte edhe me te revoltuar.
Atehere u legenos siç e ka zakon dhe duke u perdredhur ju tha se ate moment donte te ishte student dhe jo kryeminister. Nxorri dhe ministren qe e perdor si pece, te deklaronte se mezi e kishin pritur protesten e studenteve. Nderkohe dergoi zarbot e tij per ta percare protesten dhe vete nuk dihet pse shkoi drejt Anadollit.
U duk sikur zarbot per nje moment ja arriten qellimit kur ju kundervune banoreve qe protestojne ne Astir per shtepite e tyre dhe kerkuan qe protesta te nderpritej ditet e pushimit. Atehere “lideri shurraq” u kthye dhe leshoi nje tjeter mesazh kunder studenteve protestues po qe nuk u kap e nuk u kuptua.
Nga familja e varfer ne Lezhe Rama deklaroi se femijet e asaj familjeje e meritojne te ndihmohen sepse megjithese kane 1 mije arsye me shume se te tjeret (nenkupto studentet)nuk gjejne justifikime per te lene shkollen… Aludimi eshte i qarte; studentet ankohen kot se nuk duan shkolle e jo se nuk e perballojne dot financiarisht. Ky mesazh ishte nje tjeter sulm i Rames edhe pse arroganca qe e fshehur .E fshehur sepse rasti i kuksianeve (qe tha se nuk ju ngrihej e pastaj ju kerkonte falje sa here i dilte gjumi) por dhe i studenteve qe i ofendoi diten e pare, “trimit” i ishin bere mesim. E mesimi i vlejti sepse nderkohe qe po behej gati te festonte “fitoren” e zarbove (qe kishin marre persiper te takonin dhe ministren me protestuesit) gjerat nuk shkuan sic priste se fillimisht studentet rikthyen ministren e me pas perzune dhe marksistet e tij te vegjel nga protesta.

Ne keto kushte kryeministri yne u rikthye ne rolin e tij me te natyrshem, ate te legenit qe perdridhet ne videoselfit e tij si ato laviret plaka kur kerkojne te joshin djem te rinj.
Ju beri prape ftese studenteve dhe ata i kthyen pergjigje me qendrimin qe kane mbajtur me konsekuence qe nga dita e pare: “Nuk ka negociata. Plotesoni te gjitha kushtet”.
E prape, si te njejtat lavire plaka pasi i refuzojne, tha se ai nuk kishte kerkuar negociata por dialog !!! E per te mos dale fare i menderosur tha se i kishte dhe nja dy komente per ate fjalen “ngeles” qe kishte thene.
Do t’ju thote dhe ky studenteve si Velina banoreve te Astirit (pasi i quajti “shpellare”) se “ngelesi” eshte ai vete…?!
Ka deklaruar se ne 11.00 do e bej “dialogun” po me shume gjase ose do kete monolog ose ka dale te kerkoje si velina ne Astir, ndonje student qe do pranoj “te shemb shtepine” e tij vullnetarisht…
Studentet nderkohe vazhdojne protesten dhe neser duket se do te mblidhen me shume se kurre nga gjithe Shqiperia. Rames i kane mbaruar maskat qe eshte mesuar te ndrroje dhe ka mbetur cullak si dikur.

auto edi paloka fcb1544434692