Rama është kapur duke transferuar paratë e qytetarëve në SHBA

Është provuar se Edi Rama dhe Erjon Veliaj, kanë nënshkruar ndryshimin e Planit Urbanistik për të bërë një gjë të paparë e të padëgjuar që nga koha e Romës së lashtë, ndryshimin e shtratit të Lumit.
Kjo është arsyeja se pse pardje në parlament u bashkuan kartonat e deputetëve të lidhur me krimin për të hedhur poshtë ligjin për vetingun.
Ti hapin rrugën një Shqipërie ku të gjithë qytetarët bashkë të ndihemi pjesë e një komuniteti, ku Kushtetuta dhe ligji të zbatohen njësoj si për qytetarët ashtu edhe për politikanët, dhe kjo është edhe arsyeja se pse beteja jonë, pastrimi i politikës nga krimi, do të vazhdojë deri në fitoren e saj.
Prononcimi i plotë i kryetari të PD, Lulzim Basha në protestën e banorëve të Unazës së Re
Së pari dua të ju përshëndes ju, gazetarët dhe opëratorët që ndodheni këtu natë për natë me protestuesit, me banorët e unazës së re të cilt ia kane dalë që me qëbdresen e tyre, të rrëzojnë një nga projektet më korruptive në historinë e Europës.
Para disa ditësh po dëgjoja disa banorë që po e analizonin fare qartë atë që ka ndodhur: Në më pak se dy kilometra janë angazhuar tre kompani. Edhe nga ana e menaxhimit të punës, tre kompanie më shumë e ngatërrojnë njëra-tjetrën se sa e përshpejtojnë zhvillimin e projektit në një gjatësi prej vetëm 2 kilometrash.
Është e qartë pra se kompania fantazëm e regjistruar në parajsa fiskale, nuk kishte asnjë rrol tjetër, vetçse të merrte paratë e Edi Ramës dhe ti conte në Amerikë. Të merrte pra, paratë e shqiptarëve që kishte ndërmend ti vidhte Edi Rama dhe ti conte në Amerikë.
E dini se pse e them këtë?!
Është shumë e rëndësishme të kuptoni ju dhe cdo shqiptarë, se ajo që ka ndodhur këtu, nuk mund të ndodhë as si plan i vetëm Damian Gjiknurit, as vetëm i Arben Ahmetajt, as vetëm i Erjon Velisë, por i një autoriteti që është në gjëndje të bëjë koordinimin mes ministrisë së Financave, ministrisë së Ekonomisë, ministrisë së Infrastrukturës, Autoritetit Rrugor Shqiptar, Policisë së Shetit, IKMT, Bashkisë së Tiranës, dhe në të njëjtën kohë ti mbyllë gojën Prokurorisë dhe të njëjtën kohë të urdhërojë Agjencinë e Prokurorimit Publik dhe QKR-në të mbyllin sytë para fallsifikimit.

Shikoni sa agjenci janë, lodhesh edhe po ti numërosh!
Kush e ka autoritetin ti bindë të gjitha këto agjenci të shkelin ligjin me të dyja këmbët?
Për ti mbyllur sytë para një kompanie fantazëm, roli i vetëm i të cilit nuk ishte vetëm të transportonte as asfalt, as zhavorr, por të transportonte paratë që Edi Rama do të vidhte këtu, për në Amerikë, për në kontot bankare në parajsat fiskale.
Duke iu përshëndetur ju dhe të gjithë punonjësit e mediave që kanë qënë këtu gjithë këto ditë, dua t’i bëj një thirrje kryeredaktorëve që ta hapin ekranin gjatë gjithë kohës së protestës. Unë jam këtu dhe ju filloni transmetimin live, por transmertimi live kur këta banorë shprehin nga zemra atë që mund të ndjejnë prindërit në prag festash, që në vend që të përgatisin tavolinën, në vend që të qajnë hallin dhe të gjejnë mundësitë të kënaqin këta vogëlushë, vijnë e protestojnë përditë këtu, këtë ndjeshmëri nuk duhet ta heqin nga ekrani. Këtë ndjeshmëri duhet ta shohin të gjithë shqiptarët se përndryshe, ata që marrin ti heqin nga ekranet protestuesit, të heqin zërin e tyre, të heqin vuajtjen e tyre, i bëjnë një shërbim të keqes dhe bëhën palë me hajdutët.
Së treti dua të them se afera që nisi si korrupsion i pastër me lekët e buxhetit të shtetit, është provuar sot si aferë më e thellë kriminale: Është provuar se Edi Rama dhe Erjon Veliaj, kanë nënshkruar ndryshimin e Planit Urbanistik për të bërë një gjë të paparë e të padëgjuar që nga koha e Romës së lashtë.
Kanë firmos për të ndryshuar Lumin e Lanës për ti hapur rrugë prishjes së shtëpive të mbi 200 familjeve, që most ë cenohet asnjë centimetër katror i një zhvillimi të një trafikanti droge i cili do të ndërtojë atje një objekt me një vlerë prej 60 milionë eurosh.
Ky akt kriminal, tregon se si funksionon sot shteti.
Shtetifunksionon si një shtet hajdut, ku Edi Rama vulos, nënshkruan dhe detyron cdo nëpunës shteti dhe cdo ministër të nënshkruajë akte korruptive si ky i Unazës së re.

Tre lote dy kilometra, ku një nga fituesit ka vetëm një ka vetëm një rol, të ngarkojë paratë e qytetarë e ti transferojë përmes skemës së pastrimit të parave në Amerikë. Ja si funskionin shteti në ortakëri me krimin.
Marrin një territor, i detyrojnë banorët, pronarët e këtij territori ta kalojnë në pronësi të trafikantit të dënuar dhe pastaj zhvendosin shtratin e Lumit, ndryshojnë planin urbanistik, Edi Rama dhe Erion Veliaj sepse kanë firmat e tyre aty.
I bëj thirrje kryeredaktorëve të medias së shtruar dhe medias vizive të mos thonë sipas pretendimeve por të nxjerrin dokumentin sepse është detyrë e medias ta kishte bërë këtë investigim. E ka bërë opozita. Të nxjerrin planin urbanistik të Tiranës të nënshkruar nga Edi Rama dhe Erion Veliaj ku tregohet qartë gjëja më e pamendueshme, më absurd që nga koha e Romës së Lashtë se si i pari i vendit dhe i pari i qytetit zhvendosin Lumin, e zvendosin shtratin e Lumit për të prishur 200 shtëpi vetëm e vetëm që ti mos i preket prona ku ndërton ortaku i Taulant Ballës me firmën e Erion Veliajt, Edi Ramës dhe nesër siç do të dalë me fakte nga selia e PD, edhe me firmën e Ahmetajt.
Tek unaza e Re, këto javë është zhvilluar një betejë qytetare me të keqen. Në fillim dukej se kjo betejë nuk do fitohej sepse Edi Rama suli kundër këtyre banorëve gjithçka; dhunën e gangsterëve që janë të angazhuar që janë angazhuar për të marrë paratë e Unazës dhe ndërtimit atje, dhunën e policisë, sharjet dhe shpifjet e tij, gjuhën e tij të rëndë e të ndyrë duke i etiketuar shpellarë e kadrinj. Shiti mashtrime sikur këta banorë ishin milionerë e po mbronin prona prej shumë miliona eurosh por në fakt milionat po i vidhte vetë Edi Rama. i vunë pra banorët kundër qytetarëve duke u thënë zaptues.
Në fakt secili prej tyre e ka blerë pronën. Ka certifikatën e blerjes së pronës. Gjithsecilit prej tyre e ka blerë pronën dhe është në proces legalizimi, atë që ky e premtoi falas. Pra ka nxjerrë në pah edhe mashtrimin e Edi Ramës.
Por mbi të gjitha ka nxjerrë sot në pah se pse shteti shqiptar nuk u shërben qytetarëve sepse sot shteti u shërben vetëm oligarkëve dhe kriminelëve sepse me ta ka lidhur pakt. Kjo është arsyeja se pse pardje në parlament u bashkuan kartonat e deputetëve të lidhur me krimin për të hedhur poshtë ligjin për vetingun.

Sepse me akte të tilla korruptive si ky i trafikantit të dënuar që zhvendos Lumin e Lanës, kështu është zhvendosur Kushtetuta, ligji, kështu shkelen ditë për ditë të drejtat dhe liritë e qytetarëve për të favorizuar kriminelët dhe oligarkët.
Ndaj kjo betejë është simbolike për një betejë shumë më të madhe që ka nisur në të gjithë vendin, për betejën e studentëve, të cilët e kuptojnë se zgjidhja nuk mund të vijë thjeshtë dhe vetëm nga ulja e tarifave por duhet të vijë nga rrëzimi i sistemit të degjeneruar arsimor, nga rrëzimi i ligjit korruptiv për arsimin. Nga ngritja e sipërmarrjes, së fermerëve, e qytetarëve që kanë bllokuar dhe kanë paralajmëruar bllokimin e rrugëve dhe ulje qepenash sepse shqiptarët paguajnë çmimin më të lartë të naftës dhe energjisë në vendin më të varfër e më të ulët blerëse për të mbushur xhepat e Edi Ramës dhe klikës së kriminelëve dhe oligarkëve me të cilët ai qeveris.
Ndaj fitorja e plotë e kauzës së Unazës së re falë qendresës dhe bashkimit të tyre do të jetë edhe fillimi i një kapitulli të ri në historinë 28 vjeçare të pruralizimit në Shqipëri. Ku për herë të qytetarët tregojnë forcën e tyre, ku për herë të parë qytetarët nuk i merr më peng as krimi i organizuar, as krimineli, as hajduti, as oligarku, as qeveritari i lidhur me ta. Ku për herë të parë siç e thonë prej ditës së parë këtu këtu tek unaza e re; këtu vendosin qytetarët.
Për ne si opozitë është jo vetëm detyrë të jemi në krahun e njerëzve këtu siç jemi përditë por edhe në protesta të tjera që janë zhvilluar, është jo vetëm detyrë të mbështesim pa kushte protestat dhe kërkesat e studentëve, por është po kështu edhe një frymëzim që të shohim se si aty ku qytetarët me të vërtetë vendisin të ngrihen, aty bie e keqja.
Le të jetë ky mësimi jo vetëm fundi i këtij viti të vështirë për shqiptarët por edhe shpresa për vitin e ri që po vjen, shpresa që kjo sakrificë e banorëve të unazës, sakrifica e studentëve dhe vendosmëria e tyre për tu përballur, ti hapin rrugën një Shqipërie ku të gjithë qytetarët bashkë të ndihemi pjesë e një komuniteti, e një familje ku e keqja të mos na hedhë më kundër njëri tjetrit ku kushtetuta dhe ligji të zbatohen njësoj si për qytetarët ashtu edhe për politikanët, dhe kjo është edhe arsyeja se pse beteja jonë, pastrimi i politikës nga krimi, do të vazhdojë deri në fitoren e saj.