Bllokohet autostrada Rrogozhinë-Durrës: Ulni çmimin e naftës!

Protestuesit e Kavajës kanë bllokuar autostradën Rrogozhinë-Durrës gjatë protestës së tyre kundër çmimit të lartë të karburantit.
Të gjithë protestuesit në Kavajë mbajnë veshur jelekët e verdhë.
Protesta e tyre vjen edhe në mbështetje të studentëve, të cilët prej disa ditësh po protestojnë para Ministrisë së Arsimit për plotësimin e kërkesave të tyre.
Protestuesit kanë bllokuar edhe rrugën nacionale Kavajë-Rrogozhinë, duke kërkuar uljen e çmimit të karburantit.
Po ashtu përfaqësuesit e biznesit të vogël dhe të Mesëm në Kavajë i kanë drejtuar qeverisë 4 kërkesa:
1. Të ndalet projekti korruptiv i zëvendësimit të kasave fiskale.
2. Të ulet çmimi i energjisë elektrike me 30%;
3. Të ulet çmimi i karburantit me 300 lekë për liter.
4. Të rritet pragu i TVSH-së për Biznesin e Vogel dhe të Mesëm nga 20 mln lekë në vit që është sot në 120 milionë lekë.
Përfaqësuesit e protestuesve të biznesit të vogël dhe të mesëm thonë se 4 pikat janë të panegociueshme.
Mosrealizimi i tyre do të sjellë reagimin e të gjitha bizneseve deri ne bllokim aktivitet.

Kavaja kunder qeverise bllokon autostraden per çmimin e larte te naftes. sb

Gepostet von Sali Berisha am Montag, 10. Dezember 2018

Untitled 1