Fort i çnderumi, zoti kryeministër, historia turpnohet me ty!

Nga Edona STAKA

A din si asht puna,mor mik?
Nuk asht me të ba përshtypje rrëzimi i simbolit kombëtar.Ky fosil komunist,ky kërmë që kena për kryeministër,ka rrëzu çdo kolonë të shtetit shqiptar,ka kput çdo fije të moralit publik,ka shkërmoq çdo centimetër të dinjitetit njerzor.Simboli asht vrima e fundit e kavallit,asht si pasthirrmë e zenitit të marrëzisë dhe ligësisë së tij.
Çka duhet me të ba përshtypje,që mu don me m’çmend,që me tmerron deri n’palcë,asht që ktu çdo gja varet prej shijeve personale të kryevulgarit.
Ne nuk kena ekspertë të fushës,ne nuk kena specialistë të mirëfilltë,të pavarun jo e jo,nuk kena kritikë e kuratorë.Kena vetëm nji kriminel,që ka hyp në majë të dengut të viktimave të tij,si shef i ekzekutivit,legjislativit dhe gjyqësorit,e gjykon në varësi të humorit të tij.Çka nuk i pëlqen synit të banditit,duhen rrafshu me topa e gjyle.
Nuk ka mbet shumë me shkatrru,jam e vetëdijshme,por kam frikë që nji ditë ka me u çu prej gjumit,me i vu flakën vendit,me marr nji stol,nji kanavacë e nji penel e me u ul me zhgarravit;Shqipnia ndër flakë,bash në vitin e Skenderbeut!Se kshtu i pëlqen..!Zotit mbi zota,Edi Ramës!
Ndoshta nji ditë,ka me m’pa në rrugë,e nuk kam me ju duk simpatike.Ka me pyt për mu,kanë me i than që “asht Edona Staka,të shan,të kritikon e të mallkon me tan të drejtën e ligjeve moderne,kanunore e shpirtnore…” e ka me m’marr në shënjestër…
Fort i çnderumi,zoti kryeministër,historia turpnohet me ty! Jo se rrëzove simbolin-statujë,por se ke rrëzu tana simbolet e nji shteti demokratik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here