Spaho: Sandër Lleshi, një ministër i paformuar në shërbim të Ramës

Kryetari i grupit parlamentar i Partisë Demokratike, Edmond Spaho ka rgura në njs eshnim ne faqen e tij në Facebok pas intersvitës së minsitrit të ri të Brendshëm.
“Pas intervistes së tij në Opinion pata një shije shumë të hidhur. Jo vetëm për mungesën e modestisë për cilësitë dhe formimin e tij personal dhe professional, por edhe për veneracionin që kishte për Edi Ramën”, shkruan Spaho.
“Nuk po flas për mirënjohjen që duhet të kemi për njerëzit që na kanë përkrahur gjatë rrugëtimit tonë në karrierë, por për vlerësimin që ai dha për qeverisjen e Ramës dhe atë si Kryeministër. M’u duk sikur Sandër Lleshi këto vite nuk ka jetuar në Shqipëri, por në Paris dhe vendin tonë e njeh vetëm nga ERTV”.
Postimi i plotë i Spahos në Facebook
Ndoqa intervisten e Ministrit te Brendshem te ardhshem z. Sander Lleshi dhene te Henen ne mbremje ne Opinion.
Ndodh shpesh qe disa njerez arrijne te krijojne nje profil te larte per vehten duke mos u dukur ne publik dhe duke mos folur. Kjo gjendje vazhdon e vazhdon per shume kohe dhe profili mbahet i tille me komentet dhe mbeshtetjen qe vjen nga te tretet qe i mbeshtesin. Megjithate, vjen nje moment qe do duhet te dalesh ne publik dhe te tregosh kush je ne te vertete. Keshtu ndodhi edhe me Ministrin tone te Brendshem ende te pa dekretuar.
Kam pare reagimet per emerimin e z. Sander Lleshi si Minister i Brendshem. Te jem i sinqerte, nuk m’u duk shume i goditur komenti i ish-Presidentit te Republikes z. Bujar Nishani se Sander Lleshi eshte militant politik.

Mendova qe eshte disi i ekzagjeruar per shkak te raporteve qe kane pasur ne te shkuaren. Kjo sepse z. Sander Lleshi nuk ka qene aktiv ne politike por ka sherbyer vetem ne ushtri.
Pas intervistes se tij ne Opinion pata nje shije shume te hidhur. Jo vetem per mungesen e modestise per cilesite dhe formimin e tij personal dhe profesional por edhe per veneracionin qe kishte per Edi Ramen.
Nuk po flas per mirenjohjen qe duhet te kemi per njerezit qe na kane perkrahur gjate rrugetimit tone ne kariere, por per vleresimin e qe ai dha per qeverisjen e Rames dhe ate si Kryeminister. Mu duk sikur z. Sander Lleshi keto vite nuk ka jetuar ne Shqiperi por ne Paris dhe vendin tone e njeh vetem nga ERTV.
U pyet disa here se si e ka menduar dhe cdo beje ai si Minister i Brendshem per te perballuar luften ndaj krimit te organizuar dhe lidhjet e tij me politiken. Degjova vetem slogane, disa here perseriti qe eshte betuar qe kur ka qene 14 vjec se do i sherbeje vetem te vertetes.
U cfaq i pazoti te perballoje faktet dhe te jape pergjigje per kanabizimin e vendit sepse synoi vetem ti jape mbeshtetje shefit te tij per cka ndodhur keto 4-5 vitet e fundit. Kryeministri i Shqiperise eshte i angazhuar plotesisht per te luftuar fenomenet negative qe kane te bejne me sigurine dhe rendin publik -tha Ministri i ardheshem i Brendshem. Me e mira do kishte qene te mos fliste fare per Kryeministrin. Se kush eshte Edi Rama ne e dime me mire se ai.
Per sa i takon detyres se veshtire qe do mbaje, bazuar ne ato qe tha dhe qe ishin kryesisht slogane, ve shume ne dyshim qe ai e njeh sektorin dhe do kete rezultatet qe pretendon.

Policia nuk eshte e rrezuar, tha Ministri i ardhshem. Desha ta pyes nese ne funksionin e tij si Keshilletar i Kryeministrit per sigurine kombetare, a e ka evidentuar faktin qe zinxhiri komandues i Policise ishte i perfshire ne kanabizimin teresor te vendit ne vitin 2016?
Krimi tek ne eshte vanitoz, nuk eshte organizuar, pohoi Ministri i ardhshem i Brendshem!!! A e di Ministri i ardheshem qe krimin e organizuar ne Shqiperi po e luftojne partneret e huaj si FBI dhe sherbimet gjermane, italiane, belge, engleze?
Ne rolin e tij si Keshilltar i sigurise kombetare a ka pasur rast te mesoje se jemi vendi kryesor i eksportit te kanabisit ne Evrope, qe krimi i organizuar shqiptar po dominon ne vendet e BE, qe nga kanabisi kemi kaluar ne furnizimin e Evropes me kokaine ne sasira te medha? A e di zoti Sander Lleshi qe Shqiperise nuk i happen negociatat per anteresimin ne BE kryesisht per shkak te permasave qe ka marre krimi i organizuar ne vendin tone, lidhjeve te tij me qeverisjen dhe dominimin qe ka ne vendet Europiane?
Ç’mendim keni per Tahirin dhe Xhafen, e pyeti drejtuesi i emisionit? Me zure pa pergatitur u pergjigj Gjeneral Lleshi. I pa pergatitur perse? Per te dhene nje pergjigje qe t’i pelqeje Rames? Cudia erdhi me pas: Kam mendim pozitiv per te dy. Kane punuar mire. Po perse i shkarkuan dhe te emeruan ty more zoteri?
Per ta mbyllur, kam frike se ky do te jete Ministri i Brendshem me pa rezultate dhe me i politizuar i Rilindjes. Qofsha i gabuar.