Lufta në PS ka nisur, të gjithë e dinë se Rama është tani një kufomë politike

Daljen e parë publike ish-ministri i Brendshëm i dorëhequr me detyrim Fatmir Xhafaj, e pati përkrah Erion Veliajt. Edhe pse shquhet për deklarata të shkurtra, në rastin e Lali Erit, ish-ministri kishte përgatitur një fjalim të gjatë, mbështetës dhe me shumë vlerësime, për njeriun që kërkon mandatin e dytë në bashkinë e kryeqytetit. Ata që njohin nga afër këtë marrëdhënie pushteti, mund të nisen nga ideja se Xhafaj po përkrah Veliajn si një “detyrim” që dhëndri i tij është në krye të urbanistikës dhe planifikimit të territorit në Bashkinë Tiranë. Por kjo nuk është “motiv madhor” për tu shfaqur në krah të Lali Erit, një personazhi që fillimisht iu ngjit pas Edi Ramës dhe nuk la formë pa përdorur që të kapte majat.
“Ka njerëz që ulen në një karrige dhe janë të kënaqur se kanë kapur një karrige; ka njerëz që marrin pushtet dhe janë të lumtur që janë të pushtetshëm; ka njerëz që vijnë për të shërbyer, që kanë një mision që duan të lenë një gjurmë përmes mundësisë që u jep pushteti dhe ky është Erion Veliaj! Katër vjet më parë na është dashur të flisnim se kush është Erion Veliaj, kurse sot nuk na duhet fare të flasim, sepse ai dhe ekipi i tij duhet të tregojnë çfarë punësh kanë bërë dhe janë duke bërë. Puna dhe rezultatet janë treguesi më i mirë, CV-ja më e mirë për cilindo”-deklaroi Xhafaj.
“Ka qenë një bekim dhe një kënaqësi Fatmir, i gjithë bashkëpunimi me Ministrinë e Brendshme”-tha ndër të tjera Lali Eri. Si një mjeshtër i politikës së nëndheshme, Fatmir Xhafaj tashmë kërkon hakmarrjen për turpërimin që iu bë dhe po gjen “mall të ri” që të mund të bëjë lobin e tij brenda Rilindjes, që ka nisur të grryhet nga brenda, edhe për shkak të një opozite të dobët.

Lali Eri po luan me nervat e Edi Ramas, që dita-ditës po sheh se kanakari i tij, personazhin grotesk Erion Veliaj, që e mori nga rruga e “Mjaftit”, po i bën karshillëk me lobim të brendshëm, me shpresën e madhe për tu katapultuar nga Bashkia Tiranë në Partinë Socialiste dhe më pas në kryeministri. Përveç dyshes Veliaj-Xhafaj, ka edhe personazhe të tjerë brenda Partisë Socialiste që e shohin veten të veçuar dhe si të tillë po shpresojnë për një marrje krahësh nëpërmjet Veliajt.
Ai nuk e ka të vështirë për të krijuar fabula dhe plane të mëdha për të marrë partinë dhe hedhur përmbys kryeministrin Edi Rama. Po bën as më shumë dhe as më pak atë që Rama bëri me ish-liderin socialist Fatos Nano. Mundësinë Erion Veliaj e ka në duar, “banka e madhe” financiare nga lejet e ndërtimit dhe abuzimet me fondet publike i kanë mundësuar Lali Erit të ketë pavarësi finaciare.
Tashmë ai kërkon mbështetje politike, duke mos u mjaftuar vetëm me bashkinë, por synuar kapjen e qeverisë. Luftën e vërtetë nuk e ka me opozitën, por me Ramën dhe grupin mbështetës të tij brenda partisë. Kush më mirë se Xhafaj mund të jetë “interlekutori” i një katapultimi të Lali Erit nga Bashkia Tiranë drejt kryeministrisë? Këtë Veliaj e ka të qartë dhe tashmë po del në publik blloku pro dhe kundër Ramës, që më shumë se për parime, po grinden për të marrë pushtetin.
Mund të duket e çuditshme por dyshja Xhafaj-Veliaj po tentojnë shembjen e Rilindjes dhe në radhë të parë të venë në pah idenë e rikthimit të Partisë Socialiste si ideologji. Emri që personifikon “socialistët bio” mbetet Fatmir Xhafaj, që ka ruajtuar traditën e partisë, që në kohën kur emri ishte Partia e Punës e Shqipërisë.
Vetë Xhafaj nuk është më ai personazhi që do të donte të merrte vetë detyrat e rëndësishme dhe hapte luftë direkte me Edi Ramën, shpresa e tij është ta shembë kryeministrin me një “specie të veçantë” njerëzore si Lali Eri, ku mashtrimin, shitjen dhe propagandën di ta bëjë më mirë se gjithkush, për të trullosur mendjen brenda Rilindjes dhe vënë shkelmin e fundit kryeministrit Rama.

“Boldnews.al”