Lleshi katolik, po aq sa Marku që drejton Prokurorinë politike të Ramës

Edi PALOKA

Nuk do kisha marre persiper te komentoja ministrine ri te Rames thjesht per te mos krijuar idene se po e paragjykoja. Po nderkaq ve re nje fenomen te cuditshem ne rrjetet sociale; nje entuziazem absurd nisur thjeshte nga perkatesia fetare dhe krahinore e ministrit me te ri te Rames. E kam me ata qe jane kundershtare te Rames dhe jo me ata qe ka futur Rama qellimisht qe ta paraqesin kete si nje levizje dhe ndryshim per mire.
E meqenese nga baba jam po aq katolik sa te entuziazmuarit po i jap vetes te drejten t’ju shkruaj dy fjale.
Une e kuptoj kete lloj “entuziazmi” duke patur parasysh faktin qe Rama ashtu si dhe paraardhesit e tij, komunitetin katolik e kane konsideruar si “armik” kurse tani papritur cakton nje minister qe rrjedh nga ky komunitet. Fakti qe i emeruari eshte dhe me profil te ulet publik, kthehet ne nje benefit per te. E ketu fillon dhe mbaron kjo histori dhe arsyet per te qene entuziast…
Po jap vetem disa argumenta shkurt “antientuziazem” .
Kryesorja dhe mjaftueshem per mua; Ky zotria eshte emeruar minister nga Rama…

Po ju kujtoj “entuziasteve” se edhe Arta Marku eshte po aq katolike e madje me prejardhje nga familje e persekutuar, po as njera as tjetra nuk e ndaluan te vihet ne sherbim total ndaj Rames.
Megjithate deri ketu jemi prape ne nivelin e paragjykimit. Atehere le te gjykojme mbi fakte, per aq sa dihen e sa u paraqiten tek Fevziu mbreme.
“Entuziastet” harrojne qe ky zotria ka disa vite ne zyrat e kryeministrise si keshilltar sigurie e nuk e mori Rama nga katedralja e Rreshenit per ta ulur ne vendin e ministrit.
Çfare tha ne emisionin e Fevziut ministri i ri i Rames ?
I pyetur perciptazi nga gazetari per qendrimin ndaj krimit dhe droges, ai deklaroi: “Nuk mendoj se u tolerua kanabisi ne 2017”
Me kete qendrim nuk arriti as tek Xhafaj , i cili u detyrua te pranoj se policia u implikua ne kanabizimin e vendit.
“Gjendja e krimit nuk eshte dramatike…” -tha ministri qe ende nuk eshte ulur ne karrige ,imagjinoni se si do e luftoje krimin ky kur as nuk i duket dramatike situata.
E fundit, por qe tregon shume, ishte servilizmi i shprehur fare pa elegance.
“Deshtimi eshte i imi, suksesi i Rames” -tha pak a shume ne fund.
E me qe bastet do i mbylli Rama, po ve bast sot se ky zotria shpejt do tregoje se eshte aty vetem per ti sherbyer Rames.