“Rilindja” ia preu kokën drejtësisë!

Nga Petrit Vasili

Rilindja i preu kokën Drejtësisë dhe e la pa Gjykatat Supreme, Kushtetuese dhe të Lartë. Paketa e ndryshimeve për Reformën në Drejtësi dhe per ta ruajtur drejtesine nga shkaterrimi e paraqitur nga opozita u hodh poshte nga rilindja jave me pare ne kuvend. Sot kjo pakete e opozites vazhdimisht eshte aty si prove e fajit shume te rende te maxhorances per drejtesine. Rilindja eshte fajtorja e vetme per dekapitimin e drejtesise.
Per shkak vetem te rilindjes ne vendimin per moshapjen e negociatave eshte kusht ngritja e Gjykates Kushtetuese. Pa bere Shqiperine me Gjykate Kushtetuese nuk mund te hidhet asnje hap perpara.
Ne Shqiperi maxhoranca i ka prere koken drejtesise. Nuk ka as Gjykate Kushtetuese,as Gjykate te Larte,as KLGJ as KLP as Byro Hetimi as SPAK,KED te bllokuar dhe as Inspektor te Larte te Drejtesise. Maxhoranca vazhdon me moton “Poshte reforma ne drejtesi dhe Rrofte Kapja e drejtesise”.

edi rama gramoz ruci