Dy hetues të diktaturës me dosje torturash kalojnë vettingun!

Basir ÇOLLAKU

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit mund te shkoje per ndjekje penale nese ligjin e sheh njeri ne kete humbetire mesdhetare te emeruar Shqiperi. ONM eshte vetem nje kamera qe rri ndezur e as e pyet kush, por daten e marrjes se shperblimit financiar mujor e ka qoke te patrazuar.
Ndoshta dhe me teper, nese Rama me marifetet e tij lobuese e paguese ua ka gjetur anen. Nuk po ndaloj ne informacione konfidenciale si prova shemtie te asaj qe po ndodh.
Nje miku im me tregon se nje vettues i kish thene se ne na vjen lista gati nga hyqymeti, meqe jemi ne mandatin turkrusidashess dhe na porosisin ke te leme e ke te marrim. Nderi me nder thoshte ai. Mua me kane sjelle ketu e do me dergojne me lart pastaj. Vendet po hapen ne seri. Artan Laze ishte gjyqtari, kerkesa e te cilit nxori domethenien e asaj çka po ndodh. KPK thote se jane tre kritere vleresimi, moral, profesional, pasuror.
Nderkohe KPK vete eshte thjesht nje trupe politike e pakontrolluar. Po rojet kush i ruan?! Kthehemi te pyetja e drejte “Laze” perse jo kontroll te integritetit moral dhe profesional?!?!
Kush urdheron?!!
Fatmira Luli e perzgjedhur nga shoqeria civile (se ku gjendet kjo shoqeri civile, ndryshe e gjitha Sorors) kalon e kandidon per
Keshillin e Larte Gjyqsor. Ajo bashke me Kujtim Luli dhe Fatmir Xhafa jane trupa e kohes se diktatures, gjykuese dhe torturuese deri ne heqje thonjsh me pinca ne Kruje, atyre qe kishin ngritur nje dolli me raki per cdekjen e diktatorit.

Njeri hetues eshte minister i brendeshem, tjetri eshte ne Apel, ndersa zonja ne Keshillin e Larte te Gjyqsorit. Kosta Beluri qe do te jete ne seancen e sotme para Komisionit te Pavarur te Kualifikimit (te pavarur nga opozita) eshte nje tjeter ish-hetues nga vitit 1987 i kohes se shkuar.
Paralajmerimi pozotiv nga vettuesit qeveritare eshte dhene se pasuria eshte pa telashe. Po ndoshta kane korrektuar edhe ndonje vit ne fillim pune.
Edhe ky eshte kandidat per ne Keshillin e Larte te Prokurorise. Skema eshte gati. Beluri ka qene nje nder hetuesit e te arratisurve ne vitin 90, atyre qe shpetonin pa u vrare apo atyre qe vdisnin ne qeli. Ka zbatuar ligjin do te hidhen vertuesit qeveritare. Po more shoke partie. Po ne reformen e re ka nje ligj ku shkruhet se nuk do te jene ne institucionet drejtuese te Drejtesise se Re demek, ata qe kane punuar ne hetuesine, prokurorine, gjyqtare, te kohes se diktatures. Kozma Jano, nje tjeter kandidat per KLGj ishte perzgjedhur por ngeci si i doli nje pjese e dosjes per bashkepunimin me Sigurimin e Shtetit. Nipi i Adil Çarçanit do te jete nje tjeter zgjedhje e skemes.
Te tjere jane ne rradhe duke pritur dhe rikthimi i plote i pasuesve te sogurimit dhe hetuesise se komunizmit tani eshte nje realitet deshperues. Ndersa ata qe jane djathtas dhe skane lidhje me diktaturen ka tre muaj qe sulmohen nga media qeveritare, media qe ze 98 perqind te gjithe medias. Atyre edhe nese kane bere sherr me grate apo burrat, apo u kane blere femijeve akullore ne dimer u quhet shkelje skualifikuese nga Komisioni i Kualifikimin dhe sehirxhinjte e moniorimit nderkombetar. Ndaj po rreshkasim turqisht dhe rusisht ne kahun e drejtesise enveriane. Kush vetegenjehet ndryshe ka nje dore revani e nje dore byrek qe po e pertyp pacipesisiht. Poshte vettingu rrofte vetingu, sipas rradhes…