Shqipëria, gati për protestën më të madhe kundër krimit të organizuar në qeveri, Basha me krerët e degëve

Vendi do të ketë të shtunën e 26 Majit protestën më të madhe kundër krimit të organizuar në qeveri. Shqipëria është në këmbë për të rikthyer në vend vlerat europiane dhe për tu ndarë përfundimisht nga llumi i krimit të organzuar që përfaqësohet direkt nga kreu i kësaj bande në qeveri Edi Rama. Në funksion të kësaj proteste popullore, PD ka nisur përgatitjet. Opozita ka nisur organizimin një javë para protestës së 26 majit. Kryetari i PD, Lulzim Basha ka mbledhur paraditen e sotme krerët e degëve nëpër rrethe në selinë blu në Tiranë.
Një tjetër çështje që po diskutohet në mbledhjen e Bashës me krerët e degëve është dhe ajo e zgjedhjeve brenda PD-së.
Protesta pritet të zhvillohet në datën 26 maj dhe vjen në një kohë kur qeveria Rama 2 është përfshirë nga skandali i vëllait të ministrit të Brendshëm, i cili është dënuar në Itali për trafik droge. Kauza kryesore e protestës është pastrimi i qeverisjes nga të inkriminuarit.
Synimi i protestës është largimit i Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm, pasi vëllai i tij është i dënuar për trafik kokaine, por finalja e protestës është largimi i Edi Ramës nga drejtimi i shtetit.
Pikërisht për këtë arsye, kreu i PD-së Lulzim Basha ka mbledhur në selinë blu të gjithë kryetarët e degëve të Tiranës dhe gjithe Shqiperise.
Mësohet se në mbledhje është konfirmuar edhe njëherë data e protestës 26 maj në orën 11:00.
Në mbledhje ka mbetur i pacaktuar vendi i protestës, por sipas burimeve vendi do përcaktohet në bazë të zhvillimeve.
Nëse ministri Fatmir Xhafaj jep dorëheqjen atëherë protesta do zhvillohet para Kryeministrisë.
Por nëse Xhafaj do jetë në detyrë deri në datën 26, atëherë protesta e opozitës do të zhvendoset para Ministrisë së Brenshme.

Kryetari i PD, Lulzim Basha në një konferencë shtypi bashkë me aleatët një ditë më parë i bëri thirrje qytetarëve që të ngrihet në protestë. “I ftoj qytetatët që të protestojmë së bashku për largimin e Fatmir Xhafajt.
I ftojmë të protestojmë për largimin nga policia të atyre që ndihmojnë kriminelët si Agron Xhafaj, Habilajt, Balilajt.
“Ne do t’i themi ndal procesit të zëvendësimit të kriminelëve që i shërbenin Tahirit me ata që i shërbejnë Xhafajt.
Sot duhet të kemi një Ministri të Brendëshme dhe një polici që i shërben njerëzve.
Jo një polici që rrëmben në mes të natës Zaganin dhe kuksianët e pafajshëm, ndërkohë që i nënshtrohet Artan e Moisi Habilajt dhe Agron Xhafajt.
Ne duam një polici ku vetingu të fillojë nga Ministri i Brendshëm tek polici më i thjeshtë.
Të gjithë ne pavarësisht kujt parti i përkasim, pavarësisht se ku jetojmë, pavarësisht se në çfarë besojmë, jemi në rradhë të parë shqiptarë.
Mbi të gjitha ne duam Shqipërinë
Një Shqipëri pa krim, një Shqipëri pa drogë.
Një Shqipëri evropiane.
Ftoj të gjithë qytetarët të dalim në protestë më 26 maj në Tiranë”, tha ndër të tjera Basha.
Nuk ka ndryshuar BE sic gënjeyu sot përsëri Edi Rama. Nuk ka ndryshuar klima.
Klima është e njëjta.
Nuk hapen negociatat pa luftuar krimin dhe politikanët e lidhur me krimin
Nuk hapen negociatat pa e ndare qeverisjen nga krimi

Nuk hapen negociatat kur qytetaret e pafajshem plasen ne burg por kur Ministri i Brendshem dhe Kryeministri kapin shtetin për të mbrojtur krimin e organizuar dhe vëllain trafikant droge.
Ky ka qene mesazhi i Brukselit dhe vendeve anëtare tash 5 vjet.
Ky është akoma më I fortë dhe më i qartë mesazhi i Samitit te Sofjes.
Klima nuk ka ndryshuar.
As BE dhe as vendet anëtare nuk janë pengesa. Edi Rama është pengesa. Fatmir Xhafa është pengesa. Kryeministri dhe ministrat e lidhur me krimin, për pushtetin dhe pasurinë e tyre në kurriz të shqiptarëve janë pengesa.
Qeveria Rama është pengesa e vetme per rrugëtimin europian dhe mirëqenien e shqiptarëve.
Ndaj i ftojmë të gjithë qytetarët të bashkohemi të shtunën me 26 maj në Tiranë, në protestën kombëtare për një Shqipëri të cliruar nga qeveria e lidhur me krimin.
I ftojmë të gjithë qytetarët të bashkohemi të shtunën me 26 qershor në Tiranë për një Shqipëri të cliruar nga qeveria anti popullore e Edi Ramës që ka tradhtuar interesat e njerëzve të thjeshtë duke bashkëpunuar haptas me krimin për pushtetin dhe pasurinë e tij.
I ftojmë të gjithë qytetarët të bashkohemi të shtunën me 26 qershor në Tiranë për një Shqipëri të cliruar nga qeveria anti-europiane që me rekordet e saj të zeza të korrupsionit dhe bashkëpunimt me krimin pengon ëndrrën e të gjithë shqiptarëve për Shqipërinë si gjithë Europa.
Tani është koha të mos e lëmë fatin e Shqipërisë Europiane në duart e qeverisë më anti europiane.
Së bashku do ja dalim!”, u shpreh Basha