Prokuroria e Arta-Ramës kërkon burgosjen e dëshmitarit pse denoncoi drogën e Agron Xhafajt

Prokuroria ka nisur procedimin ndaj dëshmitarit Albert Veliu, dëshmitarit që denoncoi trafikun e drogës të vëllait të ministrit, Agron Xhafaj. Sipas këtij organi të kthyer në një inkuizion politik të kreut të qeverisë, dëshmitari ka thënë fjalë të pavërteta në lidhje me figurën e lartë të të dënuarit në Itali për trafik kokaine, Agron Xhafa.
Shqiptarët po shohin për çdo ditë se si vendi tani është edhe zyrtarisht në një diktaturë krimi. Dëshmitari Albert Veliu konfirmoi publikisht për shqiptarët se ai kishte folur me Agron Xhafën dhe pohoi se zëri në dalë nga përgjimet ishte itij dhe Agronit. Mirëpo kjo nuk I ka pëlqyer kryeprokurorit Rama që ka urdhëruar vartesen e tij në Prokurori që të nisë menjëherë perocedimin penal ndaj Veliut që tregoi shokët që merren me trafik droge sepse në këtë rast shoku është vëllai i ministrit.
Albert Veliu ëshë arrestuar dje me urdhër të Fatmir Xhafës pasi denoncoi vëllanë e tij trafikant për drogën. Ai është marrë në pyetje në Prokurori dhe dihen pak të dhëna nga kjo seancë. Dëshmitari pohoi publikisht të gjitha të vërtetat e përgjimit si dhe bisedën e bërë me Agron Xhafën. Mund të jetë një rast unikal në botë kur vëllai ministër arreston dëshmitarin e drogës të vëllait trafikant.
Dëshmitari thotë se e ka bërë bisedën në fjalë me Agron Xhafajn, por nuk e kam përgjuar unë, atë e di ai kush e ka përgjuar. “Nuk e çova në prokurori sepse dihet si janë këto punë. Nuk kam bërë filmime të tjera. Ato janëtë gjitha reale, si zëri që kemi folur. Po gjithnjë e ha fukarai.

Zëri është i Agronit dhe i imi. E kam bërë bisedën me Agronin. Po është përgjuar zotëria është tjetër gjë, unë nuk di gjë. Unë nuk jam shtet të përgjoj, jam hallexhi. Ato i di ai që merret me shtetin.
Pjesë nga dëshmia
Albert Veliu 51 vjeç, jeton me rrogën e djalit. Kam qenë në Itali kam punuar. Në vitin 2000 jam shkëputur në Itali, kam punuar me Agron Xhafajn, me kokainë me të gjitha gjërat. Kam qenë shoqërues gomoneje. Hoqa dorë se përballoja dot atë gjë. Agronin e njoh me anë të një miku tim, me anë të lidhjeve të punës në Itali. Komandonte punët, ai e merrte ne e shisnim. Në 2005 kur më ndodhi
Në 2005 ndodhi një aksident dhe kryeva dënim prej 7 vjetësh akuzohesha për kokainë për 12 kg. U kapa në peskara, e bëra dënimin aty, në shkallë të parë mora 15 vjet, apeli ma la 8 vjet. Nga Agroni, më ka mbetur qejfi, kur rashë brenda nuk më solli një paketë cigare për aq sa kishim bërë
Kur dola nga burgu e takoj, më ofroi një punë për djalin, kamarier, në 2016. Djali është 22 vjeç, punoi kamarier 6 muaj, por e hoqën. Para 5-6 muajsh, flasim e i kërkova të më bënte një nder, për të hedhur barishte për në Itali, hashash, ta çonim në Itali, i kërkova një favor më prezantoi me këtë Ermalin, ia kërkova se isha në gjendje të keqe ekonomike, e vuta në provë sa korrekt qe për mua si Albert. I kërkova nderin por nuk i bëra këtë rrugë, e vura në provë për ta zhveshur se cili është Agron Xhafaj.
Ai komandon Vlorën, ai atë punë ka bërë tërë kohën, më bëri favor, sille këtë çantë ta hedh matanë, unë e njihja nuk e njoh sot. Më prezantoi me Ermalin, nuk e di çfarë është shef kufiri a çfarë, mbiemrin nuk mund ta pyes. Me atë jam ulur në tavolinë.