Dosja “Xhafaj”/ Zyrtarët e PD mbërrijnë në Prokurori, policia terror ndaj mediave

Dy deputetët e Partisë Ddemokratike, Enkelejd Alibeaj dhe Ervin Salianji së bashku me këshilltarin ligjor Gazmend Bardhi kanë mbërritur në Prokurori në lidhje me audio përgjimin e vëllait të ministrit të Brendshëm. Tre zyrtarët ishin thirrur të paraqiten sot në orën 10:00 në ambientet e Prokurorisë për Krime të Rënda.
Prokuroja e Krimeve të Rënda ka thirrur në një takim drejtorin e policisë së Tiranës ku i ka kërkuar që të shtohen forcat e policisë në momentin që po pyeten zyrtarët e PD për të mos lejuar mediat tëe qëndrojnë as në oborrin e prokurorisë. Duket se prokuroria po manipulon provat e dosjes “Xhafa” dhe ka frikë nga media se mos dalë e vërteta.
Të martën e kaluar oficeret e policisë gjyqësore morën audio-përgjimin e publikuar dhe kanë nisur hetimet për verifikimin e saj. Në audio përgjim PD zbulohet se vëllai i ministrit Fatmir Xhafaj, Agron Xhafaj bën pazare me një person tjetër për trafikun e drogës.
Salianje mbante në dorë një letër ku shkruhej; ‘Unë nuk jam Ervin Salianji’, duke ironizuar kështu pretendimet e Ministrit të Brendshem dhe kreut të qeverisë për autenticitetin e audio përgjimit.
“Sa mund të mohoj unë që jam Ervin Salinaji, aq mund të mohoj Xhjafaj që audio-përgjimi nuk është i vërtetë”, tha Salianji.2e8c9983 121e 4172 8f8f dcf89d289503 1
Procedimi i nisur në Prokurorinë e Tiranës në bazë të kallëzimit të Agron Xhafajt për fabrikim të fakteve dhe provave të rreme në lidhje me audiopërgjimin e denoncuar nga PD mes tij dhe bashkëpunëtorit X, Albert Veliu, i është kaluar për kompetencë prokurorisë së Krimeve të Rënda.
Prokuroria e Tiranës i ka kaluar Krimeve të Rënda edhe dëshminë e Albert Veliut, i cili përpara se të pyetej nga Krimet e Rënda kishte dhënë sqarime tek prokuroria e Tiranës.
Mësohet se Veliu edhe në dëshminë e dhënë pranë organit të akuzës të Tiranës, i ka qëndruar faktit që videopërgjimi është i vërtetë dhe se ai kishte biseduar me Agron Xhafajn për të trafikuar hashash.

auto ervin salianji1526891049