Bosi shqiptar kapet me 330 kg kokainë dhe një ‘det’ me kanabis në Belgjikë

Disa shqiptarë janë arrestuar së fundmi për trafik droge nga autoritet belge, raportojnë këtë të premte mediat lokale. Mes tyre është edhe një 37-vjeçar shqiptar me banim në Nijlen të Antëerpit, i cili kishte një rol udhëheqës në organizatë, shkruan media belge “Het Laatste Nieuës”. Identitetet e shqiptarëve të arrestuar nuk bëhen me dije nga raportimet e medieve lokale.
Hetimet
Siç raporton “hln” (Het Laatste Nieuës): Gjykata e Leuvenit javën e kaluar i cilësoi të vlefshme arrestimet e 12 vetëve, të cilët akuzohen se ndërtuan dhe operuan plantacione kanabisi në një shkallë të madhe dhe importuan kokainë nga Kolumbia në Belgjikë. Një i dyshuar i trembëdhjetë u arrestua në aeroportin e Schiphol në Holandë dhe do të dorëzohet në Belgjikë dhe një i dyshuar i katërmbëdhjetë është gjurmuar në mënyrë aktive ndërkombëtarisht. Hetuesit e policisë federale gjyqësore (FGP) të Leuven dhe Antëerp ishin gjithashtu në gjendje të ekspozojnë plantacione të ndryshme të kanabisit dhe të kapnin 330 kg kokainë në portin e Antëerpit. Kjo është raportuar nga prokurori i Leuven.
Hulumtimi filloi në vjeshtën e vitit 2016, kur FGP e Leuvenit fokusoi punën në një dyqan që tregonte fara bimësh dhe lule në Tremelo (Flanders), që lehtësoi kultivimin e plantacioneve të kanabisit në një shkallë të madhe nëpërmjet një dyqani në internet dhe vetë dyqanit fizik.

Në mënyrë profesionale ata u ofruan njerëzve të ndryshëm materiale propaganduese dhe kontakte të personave me njohuri për ngritjen, mbajtjen dhe korrjen e plantacioneve të kanabisit. Të dyshuarit e ndryshëm u identifikuan dhe u arrestuan të premten dhe të hënën.
Gjatë hetimit, hetuesit zbuluan gjithashtu plantacione të ndryshme të kanabisit. Për shembull, të hënën në Haacht dhe Herent, u zbuluan 870 dhe 650 bimë. Policia gjithashtu zbuloi një plantacion kanabisi në Heusden-Zolder. Përveç kësaj, u zbuluan sasi të mëdha të kanabisi i thatë. Gjatë bastisjeve në 9 shtëpi në shtëpi në Belgjikë dhe Holandë, policia sekuestroi gjithashtu 35.500 euro KESH, tre automjete dhe pajisje të IT, si dhe objekte të vlefshme arti. Dyqani i bimëve nga Tremelo u mbyll dhe materialet e gjetura u konfiskuan gjithashtu.
Katër persona u vendosën nën arrest nga gjykata. Njëri është pronari 35-vjeçar i fermës në Tremelo, një holandez 30-vjeçar nga Heusden-Zolder i cili ka punuar në dyqan dhe ka ndihmuar pronarin për të ngritur plantacione kanabisi, një burrë 35-vjeçar nga Haacht, i cili kishte një plantacion kanabis në shtëpi dhe një 28-vjeçar nga Hoegaarden i cili u kontaktua nga pronari i dyqanit për të ndihmuar njerëzit të cilët donin të ngrinin plantacione kanabisi dhe i ndihmoi ata të ngrinin dhe të kujdeseshin për plantacionet.