Barcelona feston titullin mes lotëve!

Një legjendë si Andres Iniesta nuk mund të kishte një ceremoni lamtumire të zakonshme. Duke përfituar nga festimet për titullin kampion dhe Kupën e Mbretit, Barcelona nderoi figurën e mesfushorit, i cili të dielën në mbrëmje luajti minutat e fundit si lojtar “blaugrana”.
Pasi përfundoi ndeshja kundër Real Sociedad, Barcelona kishte organizuar një festë që zgjati një orë. Muzikë, efekte speciale dhe shumë falenderime për Iniestën.
Të gjithë lojtarët u kthyen në fushën e lojës me fanelën numër 8 të Iniestës. Pasi ngriti trofeun e kampionatit, kapiteni mori fjalën mes lotësh: “Kam kaluar 22 vite të mrekullueshme. Ka qenë nder dhe kënaqësi që të mbroja fanelën e Barcelonës, skuadrës më të mirë në botë për mua”.
Suarez, Messi e shumë të tjerë nuk i mbajtën dot lotët…
La Liga mbylli një ditë më parë edicionin e saj për sezonin 2017-2018, me verdiktet tashmë të zyrtarizuara: Barça kampione, Atletico e Real si dhe Valencia kualifikohen në fazën e grupeve të Champions League, ndërsa Villarreal e Betis në fazën e grupeve të Europa League, shto këtu Sevillan që do të luajë edhe parakualifikueset e kompeticionit të dytë për nga rëndësia.
Sigurisht pati edhe nga ata që i dhanë lamtumirën elitës së futbollit mbretëror spanjoll, me Deportivo La Corunan, Las Palmasin dhe Malagën që sezonin e ardhshëm do të zbresin në një kategori më inferiore. Por, statistikat tregojnë diçka të çuditshme, edhe pse jo të pabesueshme.

Edhe pse ka 10 vite dominim në futbollin spanjoll e atë europian, së bashku me rivalin e tij të përhershëm, portugezin Cristiano Ronaldo, duket se Lionel Messi nuk ka ndërmend të dorëzohet të befasuari e së dhuruari spektakël.
Zyrtarisht për edicionin që sapo përfundoi, rezulton se La Liga është kompeticioni i vetëm një njeriu: “pleshtit” argjentinas të katalanasve, Leo Messi. Të tjerët, thjesht përpiqen ta luajnë atë…
Për ta treguar këtë, mjafton të theksojmë se Messi renditet i pari si golashënues, me 34 gola këtë sezon; i pari mes atyre që kanë dhënë më shumë asiste, plot 12 të tilla, edhe pse fronin e ndan me dikë tjetër; i pari për rastet e panumërta të krijuara për gol, me 87 të tilla; i pari edhe për driblime, me plot 185 të tilla; e duke mos e mbyllur këtu, edhe i pari për rastet e krijuara përmes asistimit të kolegëve të tij, me 11 në total.
Por, duke qenë një lojtar sulmues, ai renditet i pari edhe për më shumë goditje në portat kundërshtare, 197 gjithsej; më i miri me sasinë më të madhe të golave nga jashtë zone, 8 në total; por edhe i pari për më shumë gola të shënuara nga goditjet e dënimit, një nga specialitetet më të frikshme të argjentinasit, me 6 gola të realizuara.
Të jesh i pari në të gjitha këto klasifikime në moshën 30-vjeçare, ose më saktë 31 pa një muaj, vështirë se mund të mos kesh vetëm fjalë lavdëruese për një nga talentet më të mëdha që ka parë historia e futbollit.