Neymar konfirmon luftën me Barçën

Neymar, ylli i tanishëm brazilian i PSG-së, ka ngritur një padi kundër Barcelonës, duke pretenduar pjesën e dytë të bonusit të nënshkruar, për të cilin kishte rënë dakord me klubin katalanas, kur rinovoi, përpara se të nisej drejt gjigantëve parisienë. Neymar, i cili është kualifikuar për në finalen e parë me PSG-në, kërkon 26 milionë euro, plus 10% interes, sipas gazetës “El Mundo”. Kjo shumë arrin në 30 milionë euro. Neymar më në fund ka ekzekutuar kërcënimin e tij ndaj FC Barcelona dhe ka paraqitur një kërkesë duke pretenduar pjesën e dytë të premios së rinovimit që, me kontratë, ai duhet të marrë kur u largua nga klubi azulgrana verën e kaluar. Në total, kërkesat braziliane të PSG, sipas konfirmimit të burimeve “El Mundo” afër lojtarit, 26 milionë euro të përcaktuara plus 10% interes. Gjithsej, një shifër afër 30 milionë. Paralelisht, klubi katalanas ka filluar tashmë kundërsulmin e vet ligjor.
Ai pretendon, në të njëjtën gjykatë të shkallës së parë të Barcelonës, në të cilën ka rënë ankesa e lojtarit, të ardhurat e përgjithshme që rrjedhin nga rinovimi i nënshkruar muaj para largimit për në Francë, si dhe një gjobë prej nëntë milionë eurosh për dëmet. Gjithsej, 75 milionë euro. Kjo betejë gjyqësore filloi të marrë formë në gushtin e kaluar, kur Barcelona refuzoi të paguante pjesën e dytë të premios së rinovimit të dakorduar me lojtarin, pasi e dinte vendimin e tij për të shkuar te PSG, i cili përfundoi duke materializuar me një transferim rekord prej 222 milionë eurosh. Klubi i drejtuar nga Josep Maria Bartomeu konsideroi se pagesa nuk vazhdoi, sepse kishte skaduar më 31 gusht, pasi lojtari kishte vendosur të largohej. Në këtë drejtim, Barcelona bazohet në literalitetin e kontratës së re, të nënshkruar me futbollistin, i cili rinovoi me blaugranat deri në vitin 2021 dhe konsideron se ajo është shkelur në mënyrë të njëanshme nga lojtari.