Boçi: Gardiani i telave me gjemba nuk mund të jetë gardian i fjalës së lirë

Deputeti i PD, Luçiano Boçi tha se qëndrimet e opozitës në raport me Parlamentin do të varen nga qëndrimi që do të mbajë Gramoz Ruçi. Në studion e lajmeve të “Ora News”, Boçi paralajmëroi se raporti me të nuk do të ketë nuancë zbutëse.
Boçi: Pjesa me debatin me zotin Ruçi është instinkt politik që lind nga një rrethanë shumë e thjeshtë. Qëndrimi ynë ndaj tij nuk besoj se do të ketë nuancë zbutëse dhe tendenca e agravimit të debatit varet nga qëndrimet që shpreh dhe shfaq Ruçi janë ato qëndrime që ne kemi paralajmëruar. Ato qëndrime që shprehin arrogancën dhe revanshin e tij. Më vjen keq që zoti Ruçi kërkon të mbyllë karrierën e tij politike në një revansh të tillë politik.
Deputeti demokrat tha gjithashtu se, veprimi i Gramoz Ruçit sot duke përjashtuar kreun e PD ishte një veprim arbitrar.
Boçi: Situata e sotme ishte absurd, ajo përplasje që u krijua që u shoqërua me penalizimin e kreut të opozitë ishte një formë e shfaqjes së arbitraritetit të drejtimit të seancës nga një person siç është Gramoz Ruçi, i kontestuar nga PD pikërisht për këto cilësi që shfaqi sot. Kemi theksuar qëndrimet tona se gardiani i telave me gjemba nuk mund të jetë gardian i fjalës së lirë.
Akti më i pranueshëm tha Boçi, do ishte që Ruçi të largohet nga Kreu i Kuvendit.
Boçi: Akti më i pranueshëm për ambientin politik do ishte që zoti Ruçi të vetëlargohej, të vetëdorëzohej me një kërkesë. Dhe jo që në fund të karrierës të shprehësh mllefin e grumbulluar për kaq vite dhe duke pasur mbi supe edhe njollat e së kaluarës.