Bayerni ka zgjedhur

Bayerni ka zgjedhur Jupp Heynckes, trajneri që ka arritur fitoren e trefishtë në vitin 2013 është zgjedhja e përkohshme për stolin bavarez. 72-vjeçari do të marrë drejtimin e ekipit deri në fund të këtij sezoni, duke i dhënë kështu zgjidhje boshllëkut të krijuar nga shkarkimi në mes të sezonit të italianit Karlo Ançeloti. Lajmin e bën të ditur e përditshmja prestigjioze gjermane “Bild”, e cila vijon artikullin e saj duke theksuar se Thomas Tuchel, ish-trajner i Borussia Dortmund me të cilin klubi pati zhvilluar një bisedë paraprake, nuk u pa të ishte në lartësinë e duhur, ndërkohë që Julian Nagelsmann nuk e pati rrugën e lirë nga ‘Hoffenheim’.
Në janar të vitit 2013, ishte komunikuar lajmi se në vend të Heynckes do të mbërrinte Pep Guardiola dhe para se t’i jepte lamtumirën, në muajt që i kishin mbetur ai mori sadisfaksionin e fitoreve në Bundesligë, Kupën e Gjermanisë dhe Champions League. Pas fitores së trefishtë të parë në historinë e klubit gjerman, Heynckens lajmëroi se me këtë triumf i jepte fund edhe karrierës së tij si trajner. Më pas, miq e kolegë u munduan t’i ndryshonin mendjen.
Gjithsesi, duhet ktheksuar fakti se, Don Jupp flet shumë mirë spanjisht përkatësisht gjuhën e latinëve Vidal dhe Hames Rodriguez dhe do të jetë faktor plus për të risjellë harmoninë e munguar dhe shuarjen e konflikteve të krijuara në dhomat e zhveshjes. Githashtu, Heynkens ruan raporte shumë të mira edhe me Robben e Neuer. Ndërkohë, më i fituari duket Uli Hoeness, me Presidentin aktual që do të ketë një mundësi tjetër shumë të mirë për të qetësuar ndërgjegjen e tij pas vendimit të marrë në vitin e largët 1991, sezoni i parë për Heyncens në stolin e bavarëzevë, në të cilin ai e pati shkarkuar. Për këtë episod Uli Hënes gjithnjë është shprehur se është penduar dhe se ka qenë gabimi më i madh në vendimmarrjen e tij në karrierën si drejtues. Kjo është hera e katërt që Jup Heyncens rikthehet në stolin e Bayner Mynih, e sigurisht që para një figure si ai, trajnerët e rinj duhet të presin në radhë.
Drejtuesit e Bayern Munichut kanë bindur trajnerin gjerman, Jupp Heynckes, për t’u kthyer pas katër viteve nga pensionimi dhe për të drejtuar skuadrën deri në fund të këtij sezoni.
Bayern është pa trajner që nga java e kaluar, pas shkarkimit të trajnerit italian, Karlo Ançeloti.
Heynckes për herë të fundit kishte drejtuar Bayernin, ku në vitin e tij të fundit 2013, arriti të fitonte tripletën, Bundesligën, Kupën e Gjermanisë dhe Ligën e Kampionëve.
Lajm i mirë për Heynckes është se nga ajo skuadër që kishte fituar tripletën, ende në Bayern luajnë shtatë lojtarë.
Bëhet fjalë për Neuer, Boateng, Alaba, Martinez, Robben, Müller dhe Ribery, ndërsa nga skuadra janë larguar Lahm, Dante, Schweinsteiger, Kroos dhe Mandzukiç.