Vriten tre izraelitë nga një sulm me armë zjarri

epa04749846 Palestinian stone throwers from the West Bank village of Bitonya, near Ramallah, run for cover as tear gas cylinders are shot at their direction during clashes with Israeli Border police next to the Ofer Military prison, 15 May 2015. Palestinians the same day marked the 67th anniversary of 'Nakba Day' (or 'Day of the Catastrophe') to commemorate their displacement after the Israeli Declaration of Independence in 1948. EPA/ATEF SAFADI

Një palestinez ka hapur zjarr në drejtim të paramilitarëve izraelitë, duke vrarë tri persona dhe plagosur një tjetër, ka thënë policia.
Zëdhënësja e policisë, Luba Samri, ka thënë se sulmuesi ishte palestinez 37-vjeçar që kishte sulmuar në hyrje të derës së pasme të West Bankës, duke u fshehur në mesin e punëtorëve palestinezë.
Kur ai ishte urdhëruar të ndalonte, personi ka nxjerrë armën dhe ka hapur zjarr, ka thënë Samri.
Sulmuesi, i cili mbante leje punë në Izrael, ishte vrarë nga forcat policore.
Shërbimi spitalor, ka thënë se edhe ndihmë mjekësore ka marrë edhe një person, i cili është në gjendje kritike.
Incidenti ka ndodhur në veriperëndim të Jerusalemit, zonë ku ka shërthyer dhuna në muajt e fundit.