Shqiptarit kapet në Itali me 8 kg kokainë në makinë

Një 30-vjeçar shqiptar është arrestuar në Itali, pasi është kapur me 8 kilogramë kokainë. Arrestimi është bërë të enjten e kaluar, kur policia rrugore e Veronës ndaloi një makinë “Peugeot 407” me targa belge, e cila drejtohej nga shqiptari.
Kontrolli zbuloi shtatë “bukë” kokaine, me peshën totale 8 kilogramë që e kishte fshehur pas sinjaleve të pasme të makinës. 30-vjeçari me iniciale I.X., u arrestua dhe të shtunën në mëngjes u paraqit para gjyqtarit, i cili vendosi masën e sigurisë arrest në burg.

Tre shqiptarë kapen me heroinë dhe euro në Athinë

Gjatë një operacioni të zhvilluar nga policia greke në Athinë është zbuluar një magazinë droge dhe janë vënë në pranga 5 persona, 3 prej tyre shtetas shqiptarë. Sipas mediave greke në një magazinë në Aspropirgo të Athinës janë sekuestruar 23 kg heroinë; 38.8 gramë marijuanë; 16.5 kg përzierës; 1 karabinë dhe 525 euro. Mësohet se droga magazinohej në Athinë dhe shitej në Selanik, Patra dhe Larisa. Për sa i përket të arrestuarve ata janë dy meshkuj shqiptarë 27 dhe 45 vjeç, një femër shqiptare 39 vjeçe dhe dy grekë 19 dhe 41 vjeç.
Policia greke ka asgjësuar një laborator të përpunimit të drogës, ndërsa ka sekuestruar dhe një sasi të madhe heroine. Përfundimi i operacionit është komunikuar të martën në mesditë, nga drejtori i sigurimit publik të Atikës, gjeneral major Christos Papazafeiris. Sipas tij, në pranga janë vënë pesë persona, tre shtetas shqiptarë, njëra prej të cilave femër, si dhe dy shtetas grekë. Të arrestuarit janë të moshës nga 19 deri 45 vjeç.
Laboratori funksiononte në një kamp romësh, në pjesën perëndimore të Athinës. Por nuk është thënë nëse edhe të vetë të arrestuarit ishin romë. Policia ka sekuestruar më shumë se 23 kg heroinë, të ambalazhuar në 49 paketa me peshë afërsisht 500 gramë secila.
Gjithashtu është dhe një sasi prej 16,5 kg lëndë stimuluese që përdoret në përpunimin e heroinës, si dhe një sasi e vogël kanabisi, e paketuar në doza të vogla gati për shitje. Sipas policisë, heroina e përpunuar në atë laborator, trafikohej në zona të ndryshme të Greqisë dhe kryesisht në Selanik, Patra dhe Larisa. Madje janë gjetur dhe qese plastike bosh, por që kishin etiketa ku shkruheshin emrat e këtyre qyteteve. Janë sekuestruar gjithashtu një furgon, një armë gjahu, një sasi e vogël parash, tetë celularë, etj.