Vrau në Vlorë, arrestohet pas 17 vitesh në Greqi

190

Një 59-vjeçar i dënuar me burg për jetë është arrestuar në Greqi. Xhemal Dule është dënuar për një vrasje të kryer në vitin 1998 në Vlorë. “Në datë 11.01.1998, rreth orës 19.00 në lagjen “Partizani”, Vlorë, pas një konflikti për motive të dobëta, Xhemal Dule, në bashkëpunim me djalin e tij F. Dule kanë vrarë me armë zjarri automatik shtetasin E.B.”. Arrestimi i tij në Athinë, Greqi më 24 gusht 2017, u bë me qëllim ekstradimi drejt vendit tone.
Xhemal Dule është shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë me vendim penal nr. 62, datë 18.04.2000, e ka dënuar këtë shtetas me burgim të përjetshëm, për veprën penale “Vrasje me paramendim, e kryer në bashkëpunim” dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake” parashikuar nga nenet 78-22 e 278/2 të Kodit Penal. Emri dhe fotoja e tij ishte në listën e personave të shpallur në kërkim nga Interpoli.