Shifra rekord!

Tanimë duket thjesht çështje kohe e ndoshta orësh, Neymar është me të vërtetë vetëm një hap larg Paris Saint Germain. Të paktën siç raporton edhe gazeta katalanase “Sport”, historikisht shumë pranë Barcelonës, klubi parisien ka përshpejtuar ndjeshëm tratativën, pasi i ka marrë miratimin menaxherit dhe njëkohësisht babait të futbollistit, i cili është bindur me një çmim të jashtëzakonshëm. Babai i Neymar do të marrë për firmën e të birit plot 100 milionë euro si shpërblim, më shumë se dyfishin e 40 milionëve që mori nga Barcelona kur u bind që ta çonte Neymar te katalanasit nga Santos. Rekord janë edhe shifrat e tjera të operacionit, që publikohen nga gazeta barcelonase, Neymar do të marrë 30 milionë euro neto në çdo sezon për 5 vitet e ardhshme, do të fusë në xhep në total plot 150 milionë euro, ndërkohë që dihet tanimë prej ditësh edhe shifra prej 222 milionë eurosh në klauzolën e tij që do të paguhet nga Al Khelaifi.
Risia në këtë rast qëndron në faktin se mediat katalanase bëjnë të ditur se klauzola do të paguhet deri të martën për t’i dhënë fund tërë kësaj çështjeje. Edhe pse Valverde në konferencë për shtyp bëri të ditur se ato në lidhje me Neymar janë thjesht zëra të merkatos, në Francë insistojnë se braziliani i ka thënë “Po” Paris Saint Germain, ndërkohë që një tjetër lajm i rëndësishëm është ai i takimit mes sulmuesit dhe Presidentit të Barcelonës Jose Maria Bartomeu, që më në fund ka patur një përballje kokë më kokë me sulmuesin në New Jersey ku Barça ndodhet për përgatitjet parasezonale. Takimi që ka zgjatur rreth 15 minuta është mbyllur me Neymar që i ka thënë drejtpërdrejt Presidentit synimin e tij për të lënë Barcelonën dhe për të shkuar te Paris Saint Germain. Raporti mes tij dhe klubit katalanas duket se ka arritur në fund.
Ylli brazilian, Neymar ka vendosur që të largohet nga Barcelona. Ai është i vendosur që të transferohet te Paris Saint-Germain. Sipas “La Parisien”, Neymar me t’iu bashkuar Barcelonës në stërvitje, iu ka bërë të ditur bashkëlojtarëve se do të transferohet në Paris Saint-Germain. Madje, thuhet se e vetmja gjë që ka mbetur është të saktësohen detajet e transferimit, i cili do të jetë më i shtrenjti në histori të futbollit.
Klubi nga Parisi është i gatshëm ta paguajë klauzolën e brazilianit, e cila ka vlerën e 22 milionë eurove. Kurse, lojtarit i ka ofruar një kontratë pesëvjeçare me një pagë marramendëse 596 mijë funte në javë (673 mijë euro në javë) ose rreth 33 milionë euro në sezon.