Lilaj: “Fituam me zemër”

Sulmuesi korçar, Sabjen Lilaj me golin e shënuar ndaj kazakëve “Kairat Almaty”, projektoi kualifikimin e skuadrës të Skëndërbeut në turin e tretë të kupës “Europa Legue”. Triumfi merr më tepër vlera, pasi ajo u arrit ndaj një skuadreje që jo vetëm kishte mposhtur më parë dy skuadra shqiptare (Kukësin dhe Teutën), por dhe ndaj një skuadreje milionere, të mbushur me futbollistë cilësorë të njohur në tregun europian. Pas ndeshjes siç pohon dhe sumuesi korçar është festuar gjatë në qytetin e serenatave. Një gëzim i ligjshëm jo vetëm për qytetin e Korçës por për mbarë futbollin shqiptar, pasi bardhekuqt (ngjyra zyrtare e skuadrës korçare) është e vetmja skuadër shqiptare që do të vazhdojë më tej garat europiane.
“Të gjithë skuadrat e ndjejnë të nevojshme forcimin e tyre me elementë cilësorë, por me grupin që kemi, kam besim që do të ecim përpara”, shprehet për gazetën “RD”, sulmuesi korçar që me golin e shënuar është i pari pas dëmtimit.
-Sabjen, urime për fitoren e arritur…
Faleminderit gazetës tuaj që është ndër të parët që po shprehem. Ishte një fitore e merituar. Goli i shënuar nga ju pati vlera, pasi ju u rikthyet pas një dëmtimi, por dhe projektoi kualifikimin e bardhekuqve …. Është detyra e çdo futbollisti të shënojë, por më tepër u kënaqa me kualifikimin e skuadrës. Mposhtëm një skuadër që ka një investim marramendës dhe kjo nuk është pak.
-Thuhet që është festuar deri në orët e para të mëngjesit të ditës së premte?
Ashtu është. Kemi festuar deri në orët e para të mëngjesit të sotëm (premte). Ishtë një gëzim i ligjshëm, pasi kaluam një kundërshtar me një koeficient vështirësie shumë të lartë. Kjo nuk është hera e parë që po e provojmë një kënaqësi të tillë, pasi skuadra jonë dy vite më parë ka qenë pjesëmarrëse në grupet e këtij kompeticioni.
-Ishte një fitore e mundimshme…. ?
Sigurisht që po, pasi në gjirin e saj kishte futbollistë të nivelit shumë të lartë. Mjafton të përmendim Arshavin, futbollistin e përfaqësueses ruse për të kuptuar cilësinë e kësaj skuadreje, por ne besuam qysh në ndeshjen e parë të zhvilluar në Kazakistan dhe nuk e teproj kur them se kualifikimin e projektuam që në ndeshjen e parë. Kisha besim se do ta kalonim me sukses këtë ndeshje.
-Ku ishte çelësi i këtij suksesi ?
Besimi te vetja dhe kompaktësia që kemi. Vlerësuam në maksimum skuadrën kundërshtare, zbatuam me përpikmëri detyrat e dhëna nga trajneri. Besoj se këto janë të mjaftueshëm për të arritur suksesin.
-Kaluat një skuadër milionerësh, besonit në kualifikim?
Çdo skuadër kur del në fushë, hyn me mendimin për ta fituar ndeshjen, por kur e ke përballë një skuadër cilësore si Kairat, gjërat ndryshojnë. Por ishte dëshira që mposhti çdo vështirësi dhe ja dolëm. Por tani nuk është e thënë që përballë ke një skuadër të mbushur me emra të mëdhenj dhe të eliminohesh. Mjafton të kesh besimin dhe të luash me zemër dhe gjithçka arrihet. Por në ndeshjen e së ejntes, një faktor përcaktues pati dhe tifozëria e mrekullueshme e Korçës, që na përkrahu gjatë gjithë ndeshjes, duke u bërë faktor frymëzues për arritjen e kualifikimit.
-Sa e njihni kundërshtarin e radhës Mllada Boleslav?
Nuk e njoh aspak. Tani do të mundohemi të marrim ndonjë informacion për të. Por ajo që duhet pranur është se futbolli çek është mjaft i mirë dhe kjo duhet vlerësuar në të gjitha parametrat.
-Deri ku mund të shkoj skuadra juaj këtë sezon? Në këtë rast m’u kujtua një shprehje e bukur popullore, “oreksi vjen duke ngrënë”, kam besim se do të ecim përpara, pse jo të mos arrijmë dhe një herë ndeshjet e grupeve. Tashmë skuadra ka krijuar profiln e saj e një skuadre që kërkon të lë gjurmë në kompeticionet europiane.
Bisedoi
Nderim GOCI