United jashtë garës

Pep Guardiola thumbon Jose Murinjon. Trajneri i Manchester City-t, ka shprehur dyshime në lidhje me mundësitë që ka Manchester United për të rivalizuar për titullin kampion në Premier League. Spanjolli i kujton kolegut të tij portugez se gjithsesi ka shanse reale të renditet mes katërshes më të mirë, për të siguruar pjesëmarrjen në Champions sezonin e ardhshëm.
“Sigurisht që 13 pikë diferencë me Chelsean e vendit të parë janë shumë. Skuadra e Contes është eksperte dhe shumë cilësore dhe po i fiton njëra pas tjetrës të gjitha ndeshjet. Prandaj e them që e shoh të vështirë që United të mendojë ende për titullin. Vendi i katërt po, është i mundur. I kam parë ndeshjet e United ndaj Stoke dhe Burnley-t dhe meritonte të fitonte, por futbolli i tillë është. ‘Djajtë e Kuq’ kanë cilësi, historinë, futbollistët dhe trajnerin e duhur për të siguruar një vend në Champions League sezonin e ardhshëm”.
Duke iu kthyer analizës së ndeshjes së humbur me “Blutë” e Londrës, Guardiola theksoi në momente të caktuara të lojës, skuadra e tij ishte edhe më mirë se Barcelona e tij e famshme apo Bayerni i Mynihut. Ndaj 45-vjeçari nuk është aspak i shqetësuar për vazhdimësinë e kampiontit. Përderisa skuadra po u përgjigjet kërkesave të tij, gjithçka është “ok” dhe as që mund të flitet për krizë.
Lajmet e këqija për Pep Guardiolën nuk kanë të mbaruar. Si të mos mjaftonte humbja kundër Chelsea-t në fundjavë, trajneri i “Citizens” do t’i duhet që për 4 javët e ardhshme të bëjë pa sulmuesin e tij kryesor Sergio Aguero. Federata e Futbollit në Angli ka vendosur masa ndëshkimore kundër disa lojtarëve të Man.City, të cilët u përfshinë në përplasje fizike me ata të Chelsea-t të shtunën në “Etihad Stadium”. Ai që do ta vuajë më shumë pjesën ndëshkimore është argjentinasi Aguero, i cili bëri një ndërhyrje shumë të ashpër kundër mbrojtësit David Luiz.
Ky është kartoni i dytë i kuq sezonal për Kun Aguerron, që do të mungojë në katërt takimet e ardhshme, më konkretisht kundër Leicester, Watford, Arsenal dhe Hull City. Por 28-vjeçari nuk është i vetmi futbollist i ndëshkuar nga radhët e “Citizens”. Mesfushori Fernandinho është pezulluar me 3 javë për shkak të një debati të ashpër me Cesc Fabregas. Ndërkohë që federata ka akuzuar të dyja klubet si përgjegjëse për mosmbajtjen nën kontroll të lojtarëve të tyre. Man.City dhe Chelsea kanë kohë deri më 8 dhjetor për të paraqitur argumentet e tyre mbrojtëse, sigurisht nëse do të vendosin ta apelojnë vendimin.